VI Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Ekologia w Obiektywie 2006” rozstrzygnięty

W tegorocznym konkursie wzięło udział 1151 prac wykonanych przez fotografów zawodowych i amatorów. Wernisażowi wystawy zwycięskich zdjęć towarzyszył pełny atrakcji Artystyczny Piknik Ekologiczny „Ekologia jest trendy”. W jego ramach odbyła się m.in. wystawa zdjęć znanej podróżniczki i ambasadora działań proekologicznych Bayera, Beaty Pawlikowskiej.

Tegoroczny temat „Oblicza Ziemi. Klimat: nowoczesne technologie – odpowiedzialność” zainspirował ponad dwustu dwudziestu fotografów z całej Polski. Zwycięzcą konkursu i laureatem nagrody Grand Prix została Agnieszka Karlak-Bartkowska z Gorzowa Śląskiego za fotografię pt. „Oblicze Ziemi”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 czerwca br. na warszawskim Barbakanie w trakcie Artystycznego Pikniku Ekologicznego. Nagrodzone prace będzie można oglądać na murach Barbakanu przez całą dobę do końca lipca. Następnie na wystawę organizatorzy zapraszają do Gdyni i Wrocławia.

W przedziale wiekowym 12 – 18 lat w kategorii Przyroda pierwsze miejsce otrzymał Jerzy Grzesiak z Łodzi za wykonaną w Borach Tucholskich fotografię pt. „Strażnik mgły” prezentującą zająca szaraka. W kategorii Dewastacja zwyciężyła Katarzyna Grabowska z Warszawy za pracę „Gdy z życia uchodzi płomień”. W kategorii Symbioza najwyżej oceniona została fotografia Katarzyny Rożek z Bydgoszczy „Biedronka i trampek” wykonana przed schroniskiem młodzieżowym w Szczecinie.

W przedziale wiekowym powyżej 18 lat nagrodę główną w kategorii Przyroda otrzymał Mariusz Oszustowicz z Tych. Nagrodzone zdjęcie nosi tytuł „Czysta woda” i prezentuje wody jeziora Łebsko. W kategorii Dewastacja zwyciężył Krzysztof Bandarek z Wrocławia. Jego praca zatytułowana „Kokoszka” została zrobiona w centrum Katowic. Zwyciężył on również w kategorii Symbioza. Nagrodzone zdjęcie pt. „Bociany” zostało wykonane we Wrocławiu i przedstawia bocianie gniazdo na bloku z wielkiej płyty.

W tegorocznym konkursie „Ekologia w obiektywie” tradycyjnie już mogli brać udział zawodowcy i amatorzy. Uczestnicy konkursu ubiegali się o nagrody w trzech kategoriach merytorycznych: Przyroda, Dewastacja oraz Symbioza. Jury obradowało w następującym składzie: przewodniczący: Maciej Belina-Brzozowski, PAP-Foto; Anna Brzezińska, Fotograf; Krzysztof Gierałtowski, Fotograf; Magdalena Machinko-Nagrabecka, UNEP/GRID Warszawa; Elżbieta Wieteska, Redaktora Naczelna Wiedza i Życie; Zbigniew Włodarski, z-ca Redaktora Naczelnego „Foto”; Ireneusz Graff, Prezes ZPFP; Mariusz Wideryński, Prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF; Monika Lechowska, Bayer Sp. z o.o..

Tegoroczny konkurs odbywał się pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików, Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz UNEP/GRID Warszawa. Patronaty medialne objęły następujące tytuły: TVP 3, Foto, Wiedza i Życie, Rzeczpospolita. Nad samą wystawą dodatkowło patronat objęły miesięczniki What’s UP oraz The Visitor. Współpracę merytoryczną podjęło Ministerstwo Środowisko.