Visa dołącza do inicjatywy Future Finance Poland i będzie aktywnie wspierać rozwój polskiego centrum finansowego

fot. Shutterstock

Visa dołącza do Future Finance Poland, angażując się szczególnie w obszar Otwartych Finansów. Future Finance Poland to inicjatywa, której celem jest przyśpieszenie rozwoju i zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora finansowego oraz jego promocja poza granicami kraju. Może się to przełożyć na poprawę pozycji Polski na globalnej mapie centrów finansowych.

Visa zaangażuje się szczególnie w obszarze Otwartych Finansach (FIDA), jednym z najbardziej obiecujących obszarów rozwoju nowoczesnych, opartych na danych finansów. Jest on skupiony na danych, możliwościach wyboru oraz doświadczeniu konsumenta, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Visa chce wesprzeć polski sektor bankowy i finansowy w stawianiu czoła wyzwaniom i wykorzystaniu możliwości, jakie niesie za sobą otwarcie na dane płynące spoza banków – np. z firm inwestycyjnych czy biur kredytowych. Korzyści, jakie płyną z Otwarte Finanse to przede wszystkim zwiększona konkurencja i innowacyjność rynku, a także ułatwiony dostęp do produktów finansowych. Z drugiej strony dostrzec można znaczące wyzwania przede wszystkim w zakresie technicznym, nadzorczym oraz w obszarze bezpieczeństwa. Celem jest zwiększenie wygody użytkowników, danie im szerszego wyboru w zakresie dostępnych rozwiązań finansowych i dalsza poprawa ich bezpieczeństwa.

Rynek łączy siły, aby rozwijać centrum finansowe nowej generacji

Otwarte Finanse, to jeden z elementów Future Finance Poland, inicjatywy uczestników rynku aktywnie wspieranej przez sektor publiczny. Ma na celu wypracowanie mechanizmów współpracy wspomagających rozwój polskiego centrum finansowego. Zaplanowane działania koncentrują się na obszarze regulacyjnym, technologicznym i biznesowym. Inicjatywa obejmuje także promocję polskiego centrum finansowego za granicą oraz wsparcie ekspansji zagranicznej polskich podmiotów z rynku finansowego. Wszystkie te działania mają znacząco poprawić pozycję Polski na globalnej mapie centrów finansowych. Inicjatorem Future Finance Poland jest Fundacja FinTech Poland.

– Polska posiada wysoko wykwalifikowanych pracowników i dynamicznie rozwijający się sektor IT. Dlatego jest idealnym miejscem do współtworzenia nowych rozwiązań płatniczych i poszukiwania innowacji, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki dokonujemy płatności, akceptujemy je, przesyłamy środki czy zarządzamy finansami. Wejście na rynek kolejnych pokoleń, które oczekują świata funkcjonującego bez zakłóceń, konsumeryzacja przepływów finansowych oraz zmiany gospodarcze sprawiają, że jest to dla nas ekscytujący czas. Jesteśmy gotowi, by pomagać naszym klientom i partnerom w odnalezieniu się w świecie zmian oraz w przygotowaniu na nadejście nowej ery handlu. Oczekiwaniom nowego pokolenia sprostają tylko ci, którzy szybko przystosują się do nadchodzących wyzwań – mówi Adrian Kurowski, dyrektor generalny Visa w Polsce.

O tym, że Visa dostrzega potencjał polskiego rynku świadczy także fakt, że właśnie tutaj otworzy globalny Hub Technologiczno-produktowy. Będzie to pierwszy tego rodzaju projekt w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu najbliższych kilku lat w Hubie będzie pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii. Inwestycja ta ma na celu wsparcie modelu rozwoju innowacji opartego na działaniu w trybie 24/7 oraz dalsze napędzanie szybkiego rozwoju handlu cyfrowego i płatności

– Współcześnie centra finansowe oparte są o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Dziś nie można mówić o finansach w oderwaniu od technologii. Nie można też nie zauważać ogromnej roli sektora finansowego i technologicznego w rozwoju ekonomicznym kraju, budując jego pozycję na arenie międzynarodowej. To właśnie dlatego, wzorem rozwiniętych centrów finansowych oraz tych aspirujących stworzyliśmy Future Finance Poland. Naszym zadaniem jest efektywne wzmacnianie znaczenia Polski jako centrum finansowego. Wierzymy, że zarówno praca organiczna nad optymalizacją warunków funkcjonowania sektora na różnych płaszczyznach, jak i działania promujące polskie instytucje finansowe czy firmy technologiczne za granicą przyniosą wymierny efekt w niedalekiej przyszłości. Cieszę się, że Visa, od dawna wspierająca i angażująca się w działania na rzecz polskiego rynku finansowego, widzi potencjał Future Finance Poland oraz rozumie jego ogromną wagę. Razem kształtujemy przyszłość sektora – mówi Paweł Widawski, stojący na czele Future Finance Poland.

Visa napędza rozwój płatności cyfrowych od ponad 60 lat, prowadząc działalność w Polsce od 1995 roku. Pierwszą kartą płatniczą wydaną w Polsce była karta Visa. Od samego początku procesu cyfryzacji, wiele sposobów płacenia i przyjmowania płatności, z których korzystali konsumenci i sprzedawcy, opierało się na innowacjach tworzonych przez Visa. Polska była również pierwszym krajem na świecie, w którym można było zapłacić zbliżeniowo w każdym fizycznym punkcie sprzedaży, akceptującym płatności Visa. Wnioski płynące z polskiego rynku stały się także inspiracją do stworzenia innowacyjnej metody płatności kartą w sklepach internetowych – Visa Mobile. Polska od lat jest dla Visa istotnym krajem. Dlatego, właśnie tu, często wdraża nowe rozwiązania czy angażuje się w przełomowe projekty sektorowe, takie jak Fundacja Polska Bezgotówkowa, czy też Projekt edukacyjny Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni, organizowany przez Warszawski Instytut Bankowości.

Źródło: Visa