Visa Europe: dwucyfrowy wzrost

Według ogłoszonych dziś danych Visa Europe, wartość płatności z użyciem kart Visa w Europie zwiększyła się w roku 2011 o 14%, do poziomu 1,16 biliona euro. W efekcie tego wzrostu, kartami Visa opłacane jest już jedno euro z każdych siedmiu wydanych w Europie – wobec jednego z ośmiu euro w 2010 r. i jednego z osiemnastu euro w 2000 r.

W Polsce wartość transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu kart Visa w placówkach handlowo-usługowych wzrosła w skali rocznej o 14,3%, tj. prawie dwukrotnie więcej niż wartość transakcji ogółem dokonywanych kartami Visa, uwzględniających także wypłaty gotówki z bankomatów (wzrost o 7,4%). Liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce zwiększyła się o 18,3%.

Dwucyfrowy wzrost w płatnościach kartami debetowymi Visa

 

Europejczycy najchętniej płacą kartami debetowymi i w tym właśnie segmencie odnotowano dalszy wzrost zarówno wartości, jak i liczby transakcji bezgotówkowych – o 16% w skali rocznej. Prawie 80% płatności dokonywanych z użyciem kart Visa w Europie przez klientów indywidualnych to płatności kartami debetowymi.

 

Peter Ayliffe, prezes Visa Europe, powiedział na konferencji prasowej w Warszawie: „Pomimo utrzymujących się wyzwań w gospodarce, wartość transakcji bezgotówkowych z użyciem kart Visa wzrosła w 2011 r. o 14%. Coraz więcej konsumentów i detalistów docenia wygodę, bezpieczeństwo i sprawność płatności elektronicznych. Kolejny już raz, najszybszy wzrost odnotowano dla kart debetowych.

 

Oczekujemy dalszego znacznego wzrostu płatności elektronicznych w 2012 r. kiedy to – realizując naszą wizję ich rozwoju w przyszłości – wprowadzimy usługi płatności mobilnych oraz usługę portfela elektronicznego Visa. Do tego stopnia zrewolucjonizują one sposób dokonywania codziennych zakupów, że w 2020 r. – jak przewidujemy – ponad połowa wszystkich transakcji Visa dokonywana będzie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych”.

 

Przetwarzanie danych transakcji Visa Europe

 

W każdym miesiącu 2011 r. organizacja Visa Europe przetwarzała dane niemal miliarda transakcji, co w sumie dało 11,8 mld transakcji w ciągu całego roku i wzrost o 19% w stosunku do 2010 r. Ten wzrostowy trend dał impuls do inwestycji Visa Europe w nowe centrum przetwarzania danych o mocy dwukrotnie przewyższającej dotychczasowy potencjał obecnego centrum. Nowe centrum przetwarzania danych będzie w stanie zaspokoić przewidywany wzrost zapotrzebowania na usługi przetwarzania danych transakcji, w tym również wzrost wynikający z rozwoju handlu internetowego i płatności mobilnych.

 

Zarządzanie ryzykiem: sukces technologii mikroprocesorowej

 

Współczynnik transakcji nieuprawnionych z użyciem kart Visa w Europie osiągnął w ub.r. poziom najniższy z dotychczas notowanych, spadając o ponad jedną czwartą do wielkości 0,038%. Oznacza to, że wartość takich transakcji wynosi mniej niż 4 eurocenty na każde 100 euro wydanych w Europie. W transakcjach przy fizycznym okazaniu karty ten znaczący spadek odzwierciedla sukces technologii mikroprocesorowej w standardzie EMV – obecnie ponad 75% wszystkich kart Visa, jest wyposażone w mikroprocesor. Z kolei w handlu internetowym, do zmniejszenia skali oszustw przyczynia się zwiększona popularność usługi Verified by Visa, zarówno wśród banków–wydawców kart Visa jak i detalistów, a także wprowadzenie oceny ryzyka w czasie rzeczywistym w systemie przetwarzania danych transakcji Visa Europe.

 

Przyszłość płatności

 

O znacznym postępie osiągniętym przez Visa Europe w zakresie innowacji w 2011 r. świadczą: 30 mln wydanych kart zbliżeniowych, pierwsze wdrożenia usług płatności mobilnych, w tym wprowadzenie w październiku ub.r. usług płatności osobistych i powiadomień o transakcjach Visa. Realizując swoją wizję przyszłości płatności (Visa’s Future of Payments) organizacja Visa Europe dokonała również strategicznych inwestycji w zakup akcji firm Monitise i Beyond Analysis.

 

Według przewidywań Visa Europe, w 2012 r. liczba zbliżeniowych kart Visa w Europie osiągnie poziom 50 mln; wprowadzone zostaną także na skalę komercyjną smartfony umożliwiające dokonywanie zakupów w punkcie sprzedaży. W drugiej połowie roku zadebiutuje nowa usługa Visa Europe: elektroniczny portfel do zakupów w handlu internetowym.

 

Wyniki finansowe

 

Visa Europe jest organizacją nie nastawioną na zysk; jako stowarzyszenie banków działa w oparciu o model niskich kosztów. Całkowite przychody Visa Europe przekroczyły 1 bln euro w skali całego roku. Po odjęciu wydatków inwestycyjnych, dokonanych w celu realizacji wizji przyszłości płatności Visa Europe (Visa’s Future of Payments), dało to zysk przed opodatkowaniem na poziomie 241 mln euro. Kwota ta zasiliła pozycję „kapitały i rezerwy”, które tym samym wzrosły do 738 mln euro.

 

Polska

 

W ciągu 12 miesięcy obrachunkowych (do końca września 2011 r.) liczba płatności dokonanych polskimi kartami Visa osiągnęła blisko 650 mln (wzrost o 18,3%), co oznacza ich wyraźnie szybszy wzrost niż wynoszący 11,1% przyrost liczby transakcji ogółem, czyli łącznie z wypłatami z bankomatu (do ponad 1,1 mld). Z kolei wartość płatności kartami Visa zwiększyła się o 14,3% podczas gdy wartość obrotów ogółem wzrosła o 7,4%.

 

Najszybciej rozwijały się płatności bezgotówkowe kartami debetowymi, których liczba przekroczyła pół miliarda (wzrost o 22,6%) a wartość realizowanych nimi transakcji osiągnęła prawie 10,8 mld euro (wzrost o 18,1%). Pomimo znaczącego rozwoju obrotów bezgotówkowych kartami Visa pod względem ich udziału w obrotach ogółem realizowanych kartami, Polska jest jednak nadal wyraźnie poniżej średniej europejskiej.

 

„Visa Europe jest zaangażowana na wielu płaszczyznach w realizację ważnego gospodarczo i społecznie dla Polski celu, jakim jest rozwój wygodnych, bezpiecznych i nowoczesnych płatności bezgotówkowych, które powinny być dostępne wszystkim grupom społecznym, w tym osobom mieszkającym poza większymi miastami. Potrzeba jest zarówno wielu nowych miejsc, gdzie można zapłacić kartą, jak i upowszechniania nowych technologii na miarę XXI wieku, takich jak płatności zbliżeniowe czy mobilne” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację. „Po to, by ten cel można było zrealizować, należy również dbać o zapewnienie równowagi czterostronnego systemu płatniczego, tak by zarówno banki były zainteresowane wydawaniem kart, jak i detaliści – akceptacją płatności kartami. Dlatego Visa Europe, jako jedyna organizacja kartowa, aktywnie uczestniczy w pracach prowadzonych pod egidą Narodowego Banku Polskiego, mających wypracować konsensus w tym zakresie” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

 

Kluczowe znaczenie dla przyśpieszenia rozwoju płatności bezgotówkowych ma rozszerzenie sieci akceptacji, której poziom rozwoju plasuje Polskę prawie na samym końcu w Europie. W 2010 r. został rozpoczęty program Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który ma doprowadzić do podwojenia (do 400 tys. do końca 2015 r.) liczby placówek handlowo-usługowych przyjmujących płatności kartami wszystkich systemów. W ramach Programu nakierowanego głównie na małych i średnich detalistów działających w mniejszych miastach i na terenach wiejskich, uruchomiono już ponad 60 tys. terminali w ponad 50 tys. placówek usługowo-handlowych. Program znacznie zwiększył już także dostępność usług akceptacji kart dla detalistów, m.in. poprzez coraz szersze oferowanie terminali przez banki obsługujące małe i średnie firmy usługowo-handlowe. Wspiera także unowocześnianie sieci poprzez m.in. zakładanie nowoczesnych terminali obsługujących karty z mikroprocesorem EMV, w tym także – coraz częściej – z dodatkową funkcją zbliżeniową.

 

Obecnie w standardzie EMV w Polsce działa już ponad 80% terminali płatniczych w placówkach usługowo-handlowych i niemal 100% bankomatów w całym kraju. Ponad 75% spośród ponad 21 mln kart Visa wydanych w Polsce to karty z mikroprocesorem w standardzie EMV. Standard ten zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa – współczynnik transakcji nieuprawnionych zawieranych kartami Visa w Polsce jest przeszło dziesięciokrotnie niższy od średniej europejskiej wynosząc 0,003%, czyli trzy eurocenty na każdy tysiąc euro wartości transakcji. Standard EMV pozwala również wprowadzać nowe rozwiązania w sferze płatności, takie jak karty Visa z funkcją zbliżeniową, których wydano w Polsce już prawie 6 milionów. Tymi kartami można obecnie płacić w Polsce w ponad 40 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, które również umożliwiają płatności zbliżeniowe telefonami NFC wyposażonymi w aplikację Visa payWave. Obecnie w Polsce dla płatności zbliżeniowych dokonywanych smartfonami są prowadzone testy konsumenckie, w których aplikacja Visa payWave została umieszczona bądź to na karcie SIM (Bank Zachodni WBK), bądź na akcesoriach dla telefonu iPhone (mBank i MultiBank). W tym roku będą miały miejsce w Polsce kolejne wdrożenia płatności mobilnych Visa, w tym wykorzystujące karty SIM oraz karty pamięci microSD.

 

W styczniu br. został uruchomiony nowy serwis internetowy dla użytkowników kart Visa w Polsce, który oferuje specjalne oferty i rabaty popularnych marek handlowych. Polska jest drugim krajem po Wielkiej Brytanii, gdzie taki serwis został uruchomiony.

 

W ub. roku po raz pierwszy do zespołu ok. 50 zawodników na świecie tworzących Team Visa (wśród których jest m.in. pływak Michael Phelps) zostali zaproszeni polscy sportowcy. Ze wsparcia systemu płatniczego Visa Europe w drodze na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Londyn 2012 korzysta czwórka polskich sportowców: pływaczka Otylia Jędrzejczak, olimpijska i paraolimpijska tenisistka stołowa Natalia Partyka, płotkarz Marek Plawgo oraz tyczkarz Paweł Wojciechowski, który latem 2011 r. zdobył złoty medal w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Daegu w Korei Południowej.  

Źródło: Visa