Visa Europe gotowa do redukcji opłat kartowych w Polsce

Visa Europe, po konsultacjach z Komitetem Decyzyjnym Visa Polska, przekazała Narodowemu Bankowi Polskiemu deklarację gotowości do realizacji Programu redukcji opłat kartowych w Polsce, który ma na celu przyśpieszenie rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce poprzez wdrożenie pakietu działań obejmujących m.in. stopniowe obniżanie zarówno opłat interchange, jak i prowizji ponoszonych przez detalistów na rzecz agentów rozliczeniowych.

– Popieramy rozwiązania wypracowane wspólnie pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego, gdyż naszym zdaniem ten kompromis pozwoli podjąć zdecydowane działania przez wszystkich uczestników rynku. Program ten zakłada przyśpieszenie rozwoju płatności kartami w Polsce dzięki zaangażowaniu wszystkich stron, m.in. detalistów, którzy ponosząc niższe opłaty będą chętniej akceptować karty płatnicze i promować obrót bezgotówkowy; agentów rozliczeniowych tworzących nowoczesną infrastrukturę do akceptacji płatności tradycyjnych oraz zbliżeniowych i mobilnych, które sprzyjają rozwojowi płatności bezgotówkowych na niskie kwoty – a także banków-wydawców kart, udostępniających konsumentom przyjazne, innowacyjne instrumenty płatnicze – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację. 

Visa Europe, po konsultacjach z Komitetem Decyzyjnym Visa Polska, przekazała Narodowemu Bankowi Polskiemu deklarację gotowości do realizacji Programu redukcji opłat kartowych w Polsce, zgodnie z zasadami i harmonogramem zaakceptowanymi przez Radę ds. Systemu Płatniczego. Visa Europe poparła kompromisowe rozwiązania wypracowane pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego, mając zbieżne z NBP cele odnośnie znacznego przyśpieszenia rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, korzystnego zarówno dla konsumentów, detalistów, sektora bankowego oraz całej gospodarki.

– W ocenie Związku Banków Polskich decyzja Visa Europe jest ważnym krokiem na drodze do realizacji Programu wypracowanego dzięki inicjatywie Narodowego Banku Polskiego – Programu, który naszym zdaniem jest rozwiązaniem kompromisowym i pragmatycznym, i dla którego poparcie ZBP już wyraził. Oczekujemy, że system MasterCard wykaże podobną odpowiedzialność za rynek i również poprze ten kompleksowy pakiet działań wypracowany przez wiele stron, w tym banki i detalistów, umożliwiając tym samym realizację Programu – stwierdził Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

30 marca br. Rada ds. Systemu Płatniczego przyjęła raport końcowy z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange wraz z Programem redukcji opłat kartowych w Polsce. Rada ds. Systemu Płatniczego przyjęła także określone w Programie zasady i harmonogram jego realizacji, w którym został zawarty wymóg, by organizacje prowadzące czterostronne systemy płatnicze złożyły do 30 maja 2012 r. oficjalną deklarację woli podjęcia, nie później niż we wrześniu 2012 r., decyzji o dokonaniu obniżki opłaty interchange przez właściwe organy ww. organizacji.

Cel Programu został określony przez Zespół Roboczy następująco: „Doprowadzenie do sytuacji, w której każdy konsument posiadający kartę płatniczą może ją wykorzystywać przy płatnościach w jak największej liczbie punktów handlowo-usługowych w Polsce i niezależnie od wysokości kwoty transakcji„. Ma to prowadzić do przyśpieszenia rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce poprzez wywołane zdecydowanym obniżeniem opłat ponoszonych przez detalistów znaczące zwiększenie liczby punktów akceptujących karty – szczególnie w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich – oraz wprowadzenie zakazu nieakceptowania kart płatniczych poniżej pewnego limitu kwoty transakcji, a także widoczne oznakowanie wszystkich punktów handlowych akceptujących karty.

– Tak sformułowany cel jest bardzo ważny dla Visa Europe i jej banków członkowskich – czego potwierdzeniem są podejmowane już obecnie przez nas wspólnie z bankami członkowskimi i agentami rozliczeniowymi takie przedsięwzięcia, jak chociażby program Kartą Visa zapłacisz wszędzie czy upowszechnianie kart zbliżeniowych Visa, stanowiących idealną alternatywę dla gotówki przy drobnych płatnościach – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

W ramach rozpoczętego w 2010 r. programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie, banki-wydawcy kart Visa wspierają finansowo agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze w firmach, które nie akceptowały wcześniej kart – szczególnie w mniejszych miastach i miejscowościach. Do końca lutego 2012 r. w ramach Programu zainstalowano ponad 75 tys. nowych terminali akceptujących karty wszystkich systemów. Coraz większy udział wśród terminali zgłaszanych do Programu mają urządzenia obsługujące zbliżeniowe karty Visa; w styczniu 2012 r. ich udział sięgnął 45%, zaś łączna liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa w Polsce zbliża się do 70 tys.

Dzięki znaczącym inwestycjom banków, wydawców kart oraz dzięki dynamicznemu rozwojowi i unowocześnianiu sieci akceptacji, Polska jest największym „zbliżeniowym” rynkiem Visa w Europie; tu odnotowywane są najwyższa liczba i wartość płatności zbliżeniowych Visa – w marcu br. Polacy dokonali już ponad 2,6 mln takich transakcji używając ponad 6 mln zbliżeniowych kart Visa wydanych przez 23 banki.

Źródło: Message House