Visa Europe na konferencji dotyczącej zwalczania oszustw i nadużyć

Dzisiaj rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „Oszustwa z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych – zapobieganie i zwalczanie”, zorganizowana przez Uniwersytet Wrocławski przy współudziale Ministerstwa Sprawiedliwości i systemu płatniczego Visa Europe.

Głównym celem konferencji, którą honorowym patronatem objął Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, jest wymiana aktualnych doświadczeń teoretyków i praktyków w zakresie zapobiegania oszustwom i nadużyciom popełnianym z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych.

Konferencja, którą otworzył Piotr Kluz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, jest przeznaczona w szczególności dla przedstawicieli środowisk prawniczych – sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, środowisk akademickich oraz przedstawicieli sektora bankowego.

W konferencji przygotowanej przez Katedrę Kryminologii i Prawa Karnego Gospodarczego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego bierze udział prawie 200 osób. System płatniczy Visa Europe zapewnił udział międzynarodowych ekspertów z Holandii i Wielkiej Brytanii, specjalizujących się w kwestiach prawnych oraz bezpieczeństwa.

 

„To bardzo ważne, że Uniwersytet Wrocławski systematycznie podejmuje kwestie związane z coraz bardziej powszechnymi płatnościami kartami; cieszymy się, że organizatorzy zdecydowali się po raz kolejny wykorzystać przy tym wiedzę Visa Europe dotyczącą przeciwdziałaniu oszustwom i nadużyciom związanym z elektronicznymi formami płatności oraz kontakty wypracowane przez nasz system” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

 

Dwudniowa konferencja stanowi kontynuację działań podejmowanych od paru lat w ramach współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej z systemem płatniczym Visa Europe. W ramach wcześniejszych inicjatyw, podejmowanych od 2008 r., pion zarządzania ryzykiem i przeciwdziałania oszustwom Visa Europe poprowadził m.in. cykl seminariów, które miały na celu wzrost skuteczności ścigania przestępstw związanych z użyciem kart płatniczych, w tym również związanych ze sferą internetowej przestępczości na szkodę osób małoletnich (online child abuse). Polskim sędziom, prokuratorom i funkcjonariuszom policji zostały m.in. przybliżone zasady funkcjonowania systemu Visa Europe i podejmowane przezeń działania mające na celu zwalczanie nadużyć związanych z płatnościami bezgotówkowymi oraz formy współpracy Visa Europe z wymiarem sprawiedliwości w innych krajach. Podczas tych seminariów swoimi doświadczeniami dzielili się m.in. przedstawiciele specjalnej jednostki brytyjskiej policji ds. zwalczania oszustw z użyciem kart płatniczych oraz brytyjskiej prokuratury.

 

Polska jest jednym z krajów najlepiej radzących sobie w Europie z zapobieganiem przestępstwom związanym z użyciem kart. Jeśli chodzi o karty Visa wydane w Polsce, to współczynnik zawieranych nimi transakcji nieuprawnionych jest blisko 10 razy niższy niż średnia europejska: wynosi 0,005%, tj. pięć eurocentów na każdy tysiąc euro wartości transakcji bezgotówkowych.

Źródło: Visa