Visa Europe opowiada się za konkurencyjnym wewnętrznym rynkiem płatności w UE

Organizacja Visa Europe w pełni popiera wyznaczony przez Komisję cel zwiększania konkurencji na rynku płatniczym. Konkurencja to część „DNA” naszej organizacji – w swojej działalności Visa Europe tworzy ramy, wewnątrz których banki konkurują między sobą w zakresie oferowanych pod marką Visa kart i usług; jednocześnie też konkurujemy z innymi systemami płatniczymi.

Prezes Visa Europe – Peter Ayliffe powiedział: „Zamierzamy dokładnie przeanalizować

dzisiejszy raport, ale wstępnie wyrażamy zadowolenie z faktu, że pani Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji Komisji Europejskiej przyjęła bardziej wyważone podejście zauważając nasze przekonanie o potrzebie dalszego prowadzenia konstruktywnego dialogu pomiędzy Komisją Europejską a sektorem finansowym.”

Odnosząc się do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA), Peter Aylilffe powiedział: „Organizacja Visa Europe nie ogranicza się jedynie do słownego poparcia w tym zakresie. Poczynając od 1 stycznia 2007 r., a więc cały rok przed wyznaczonym terminem, całkowicie spełniamy wymogi SEPA w zakresie kart płatniczych. Obecnie koncentrujemy się na udzielaniu pomocy bankom członkowskim, tak aby Jednolity Obszar SEPA stał się rzeczywistością dla wszystkich konsumentów i podmiotów gospodarczych w Europie.

W opublikowanym w lipcu 2006 r. raporcie wstępnym Komisja Europejska dała wyraz swojemu zaniepokojeniu co do opłat interchange, które są przekazywane bankowi-wydawcy karty przez bank obsługujący detalistę. Peter Ayliffe, podkreślając znaczenie opłaty interchange dla funkcjonowania czterostronnego systemu płatniczego, powiedział: „Ustalanie opłaty interchange na poziomie komercyjnie uzasadnionym i odpowiadającym wymogom działalności biznesowej jest zasadniczą sprawą w naszym systemie. Umożliwia to skuteczne funkcjonowanie czterostronnego systemu płatniczego przynoszącego korzyści konsumentom, detalistom i bankom. Bez opłaty interchange trudno byłoby realizować projekt SEPA – w istocie, wraz ze wzrostem ponoszonych przez konsumentów kosztów, nastąpiłby koniec ery powszechnych, dostępnych dla każdego kart płatniczych”.

Peter Ayliffe powiedział dalej: „Po to, by Jednolity Obszar SEPA mógł okazać się sukcesem konieczne jest zakończenie – raz i na zawsze – niepewności w zakresie rozwiązań prawnych oraz stworzenie ram prawnych funkcjonowania opłaty interchange. Będziemy współpracować z Komisją Europejską po to, by wypracować wspólne podejście przynoszące korzyści całej Europie – konsumentom, detalistom oraz bankom.