Visa Europe wsparła Interpol w działaniach na rzecz zamknięcia nielegalnych aptek internetowych

Visa Inc. oraz Visa Europe ogłosiły dziś swoje poparcie dla koordynowanej przez Interpol ogólnoświatowej operacji „Pangea III” przeciw internetowym sprzedawcom fałszowanych bądź nielegalnych leków, która doprowadziła do aresztowań na całym świecie oraz przechwycenia znacznych ilości potencjalnie szkodliwych środków farmaceutycznych

Przeprowadzona w dniach 5-12 października br. akcja policyjna w ponad 40 krajach to największa jak dotąd operacja wspierająca działania IMPACT, międzynarodowej grupy specjalnej ds. walki z fałszywymi środkami medycznymi (ang. International Medical Products Anti-Counterfeiting Taskforce). Organizacje Visa Inc. oraz Visa Europe dołączyły do grona organów celnych, urzędów nadzoru oraz dostawców usług internetowych na całym świecie, udzielających pomocy – m.in. poprzez przekazywane informacje – w wykryciu nielegalnych aptek internetowych i zebraniu przeciw nim dowodów.

„Nielegalnym aptekom internetowym mówimy jasno – to już koniec” – powiedział Michael E. Smith, dyrektor Visa Inc. ds. ryzyka. „Znakomita większość sprzedawców w sieci to firmy działające w pełnej zgodzie z prawem, ale mamy również do czynienia z niektórymi detalistami internetowymi, którzy sprzedają fałszywe środki farmaceutyczne i tym samym nie tylko stwarzają zagrożenie dla zdrowia, lecz również – oszukując klientów – podważają zaufanie do systemów płatniczych. Współpracujemy z organami porządku publicznego, takimi jak np. Interpol i wspieramy ich niezmiernie ważne operacje przeciw nielegalnej działalności pasożytującej na systemie płatniczym Visa i przynoszącej szkodę użytkownikom kart”.

Stanley Skoglund, wiceprezes Visa Europe ds. ryzyka systemowego, dodał: „W ramach systemu Visa domagamy się od instytucji finansowych współpracujących ze sprzedawcami internetowymi, żeby zapewniły legalny charakter transakcji handlu elektronicznego. Jednakże najskuteczniejszym działaniem przeciw stwarzającym zagrożenie zdrowia nielegalnym aptekom są takie właśnie akcje organów ścigania jak Operacja Pangea III. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć Interpol i organy ścigania na całym świecie w działaniach na rzecz ograniczenia problemu nielegalnej sprzedaży leków”.

W następstwie Operacji Pangea III, organizacje Visa Inc. i Visa Europe przypomniały instytucjom finansowym korzystającym z systemu Visa o obowiązku oceny sposobów działania obsługiwanych przez nich detalistów i zapobiegania transakcjom niezgodnym z prawem. Organizacja Visa nie ogranicza konkretnych rodzajów towarów czy usług kupowanych przez użytkowników kart Visa lub sprzedawanych przez akceptantów tych kart. Jednakże wszystkie transakcją muszą być zgodne z prawem zarówno w kraju kupującego, jak i sprzedającego.

Źródło: Visa