Visa wprowadza system wczesnego ostrzegania

Eksperyment ma objąć początkowo ok. 2000 osób, w celu przetestowania szybkości powiadomień (ma się to odbywać w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego). Docelowo program ma być dostępny dla wszystkich użytkowników i umożliwiać powiadamianie „w locie” o wszelkich transakcjach, wykonanych przy pomocy ich kart Visa oraz o ewentualnych nieprawidłowościach z nimi związanych.

Klienci będą mogli kontrolować wypłaty gotówki z bankomatu, transakcje międzynarodowe, transakcje wykonywane zdalnie poprzez internet i telefon, a także płatności powyżej limitu wyznaczonego przez właściciela.
„Informacja to potęga, zwłaszcza, gdy jest ona dostarczona odpowiednio szybko. Visa już teraz przesyła instytucjom finansowym w czasie rzeczywistym dane, dotyczące wykonanych transakcji i analizę ich ryzyka. Teraz chcemy wyposażyć użytkowników kart płatniczych w coś, co pozwoli im na dostęp do tych informacji. Uczestnicy programu będą zazwyczaj dostawać powiadomienia jeszcze przed wyjściem ze sklepu, a nie kilka godzin, a nawet dni później” – mówi Elisabeth Buse, Manager Produktu firmy Visa.

Projekt „wczesnego ostrzegania” opiera się na, opracowanym przez Visę systemie analizy autoryzacji transakcji, pozwalającym na bieżąco szacować ryzyko oszustwa. Posiadacze kart będą mogli nie tylko dokładniej śledzić swoje wydatki, ale też czuć się pewniej i bezpieczniej. Prace nad systemem trwają już od 2007 roku, a jest on jedynie częścią większego projektu Visa Mobile Platform, który został stworzony z myślą o unowocześnieniu i zacieśnieniu kontaktów instytucji finansowych z klientem. W przyszłości przewiduje się takie usługi, jak m.in. płatności za zakupione towary w sklepie oraz internecie za pośrednictwem telefonu komórkowego, mobilne sterowanie przelewami, a także specjalne „komórkowe” bonusy.


Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.


Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?


Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/!