Visa wycofuje karty z holograficznym paskiem magnetycznym

Pierwszymi bankami, które zaoferowały klientom karty z trefnym paskiem były Fortis Bank i Lukas Bank. W nieoficjalnych rozmowach bankowcy mówią, że Visa może mieć kłopoty z zapewnieniem bezpieczeństwa tych kart.

Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Polska, zapewnia, że nie ma problemów z bezpieczeństwem. – Są tylko kłopoty z przeprowadzeniem transakcji w pewnych warunkach – dodaje. Pomimo tego w oficjalnym piśmie rozesłanym do swoich członków Visa prosi zarówno o wstrzymanie od 14 marca produkcji kart z trefnym paskiem, jak i również ich wydawania.

Jak wyjaśnia szefowa Visa Polska, w silnym polu elektrostatycznym (gdy np. w sklepie jest niska wilgotność) informacje z paska magnetycznego nie są przekazywane do centrum rozliczeniowego i może być kłopot z przeprowadzeniem transakcji. – Nie mamy informacji o jakichkolwiek kłopotach z akceptacją kart z holograficznym paskiem ani w kraju, gdzie ponad 98 procent transakcji zawieranych jest za pomocą wydanych w Polsce kart, ani za granicą – mówi Małgorzata O’Shaughnessy z Visy.

– Jak dotąd klienci nie zgłaszali żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o działanie kart – mówi „Rz” Anna Woźniak, rzeczniczka Lukas Banku. Karty te wydawane są od listopada 2005, otrzymują je przede wszystkim klienci, którym kończy się ważność poprzednich kart. – Dlatego nie wydano ich zbyt wielu – tłumaczy rzeczniczka Lukas Banku.

Karty zamówił również BZ WBK. – Nie wydaliśmy ich jeszcze klientom – uspokaja Piotr Gajdziński, rzecznik BZ WBK.

W tym miesiącu Fortis Bank zamierza wprowadzić nową kartę o nazwie Ideal z holograficznym paskiem. Pracownicy Departamentu Kart nie przewidują problemów technicznych.