Visa: Zarekomendujemy bankom obniżenie stawek

Visa Europe od początku brała udział w pracach Zespołu Roboczego przy Narodowym Banku Polskim, który wypracował kompromisowy Program redukcji opłat kartowych w Polsce, a w kwietniu br. zadeklarowała pełne poparcie dla tego Programu. Nadal uważamy, że ten kompromisowy Program – wypracowany przez wiele stron, rozpisany na lata i przewidujący działania podejmowane przez różne strony – organizacje płatnicze, banki, agentów rozliczeniowych i detalistów – dawał realną szansę na istotną poprawę sytuacji i znaczące przyspieszenie rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Brak zgody na porozumienie wyrażony przez organizację MasterCard oznacza, że wypracowany pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego i uzgodniony m.in. z bankami oraz detalistami Program redukcji opłat kartowych w Polsce nie może być realizowany. 30 czerwca br. Rada ds. Systemu Płatniczego podjęła jeszcze jedną inicjatywę, by wprowadzić założenia Programu w życie inną drogą. Mieliśmy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie konsensus zostanie jeszcze osiągnięty, a ważne cele Programu będą realizowane wspólnie przez wszystkich zainteresowanych. Żałujemy, że tak się nie stało.

Zasadniczy cel Programu postawiony przez NBP, czyli rozwój obrotu bezgotówkowego, jest jak najbardziej zbieżny ze strategicznymi celami organizacji Visa Europe. Naszym zdaniem ważne jest, by założenia wypracowane wysiłkiem wielu stron mogły być realizowane – pomimo faktu, że formalnie sam Program nie może wejść w życie. Dlatego Visa Europe zarekomenduje swoim bankom członkowskim obniżenie stawek IF dla płatności kartami Visa, dostosowane do realiów rynku i pozwalające na zachowanie konkurencyjności. Visa Europe będzie też podejmować inne działania rynkowe starając się realizować jak najwięcej rekomendacji zawartych w Programie.

Zależy nam na tym, by nowe, niższe stawki IF zachęcały detalistów do przyjmowania kart, agentów rozliczeniowych do rozbudowy infrastruktury ich akceptacji, a banki do wydawania innowacyjnych instrumentów płatniczych przyjaznych konsumentom – bez konieczności obciążania konsumentów dodatkowymi kosztami.

Czytaj również:
MasterCard: Już obniżyliśmy opłaty interchange

Nie kompromis, a nowe prawo obniży opłaty interchange

Visa Europe jest stowarzyszeniem banków członkowskich i sama nie ustala wysokości krajowych stawek IF. Takie decyzje zapadają na forum Komitetu Decyzyjnego Visa Polska, w którym większość głosów mają polskie banki członkowskie Visa. Propozycje nowych stawek przedstawimy bankom jak najszybciej, tak by Komitet Decyzyjny Visa Polska podjął stosowne decyzje najpóźniej do końca września br. oraz by nowe stawki zostały wprowadzone w życie nie później niż to przewidywał Program, czyli 1 stycznia 2013 r. – o ile wcześniej rozwiązania przewidziane w Programie nie zostaną usankcjonowane prawnie.

Zarówno Narodowy Bank Polski, Związek Banków Polskich, jak i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji – organizacja zrzeszająca detalistów, wyraziły pogląd, iż gdyby w obecnej sytuacji jedynym wyjściem była ścieżka regulacyjna, to rozwiązania wprowadzane tą drogą powinny odzwierciedlać założenia Programu redukcji opłat kartowych w Polsce, wypracowanego wspólnie przez wielu uczestników rynku. Zgadzamy się z takim punktem widzenia; my również mamy nadzieję, że jeśli do tego dojdzie, to prawnie zostaną usankcjonowane właśnie rozwiązania przewidziane w Programie – dobre dla rynku płatności bezgotówkowych i zapewniające wszystkim zainteresowanym stronom odpowiednie bodźce do dalszego rozwoju rynku.

Źródło: Visa