W I półroczu obroty faktoringowe wzrosły o 10% do 4,5 mld zł

Dzięki pozyskaniu nowych klientów Raiffeisen Bank Polska zwiększył w I półroczu 2009 r. obroty faktoringowe o 10% do ponad 4,5 mld zł.

Raiffeisen Bank Polska utrzymał w drugim kwartale wysokie tempo wzrostu wartości skupionych faktur z pierwszych trzech miesięcy 2009 r. – w całym półroczu obroty faktoringowe banku osiągnęły poziom 4,53 mld zł. Oznacza to poprawę o 10% w porównaniu z wynikiem sprzed roku. Liczba wykupionych wierzytelności przekroczyła w II kwartale 75 tys. sztuk i była o 12% większa niż rok wcześniej.

„Sytuacja w gospodarce jest ciągle niepewna i niestabilna. Wielu naszym klientom spadły zamówienia. Dlatego przekazują oni do wykupu mniej faktur, w dodatku o mniejszej wartości. Cały czas notujemy jednak wzrost obrotów, gdyż pozyskujemy nowe firmy, które w faktoringu znajdują najlepszą odpowiedź na coraz mocniej odczuwalny problem opóźnień w regulowaniu płatności” – mówi Paweł Kacprzak, Dyrektor ds. Faktoringu w Raiffeisen Bank Polska.

W pierwszym półroczu liczba klientów faktoringowych banku wzrosła o ponad 180 firm. Przedsiębiorcy, oprócz możliwości finansowania działalności, coraz częściej dostrzegają w faktoringu inne zalety, jak np. miękką windykację wpływającą na poprawę dyscypliny płatniczej dłużników czy szeroki zakres raportowania.

„W ostatnich miesiącach udostępniliśmy nowe instrumenty, które zachęcają przedsiębiorców do korzystania z faktoringu. Wiele firm, które zaczynają od asystenta należności czy inkasa faktoringowego, potem decyduje się na pełen zakres usług faktoringowych” – podkreśla Paweł Kacprzak.

Wprowadzone na początku poprzedniego kwartału inkaso faktoringowe zapewnia ewidencję i monitoring wierzytelności, płatności i opóźnień oraz możliwość skorzystania z pośrednictwa banku w miękkiej windykacji. Ci przedsiębiorcy, którzy nie chcą z różnych powodów skorzystać z cesji wierzytelności na bank i jego usług windykacyjnych, otrzymują raporty nt. monitoringu płatności w ramach asystenta należności. Daje im to możliwość zarządzania płynnością firmy i kontrolą kontrahentów bez konieczności angażowania dodatkowych pracowników.
Źródło: Raiffeisen Bank Polska