W Idea Banku nawet po wyborach lokata bez podatku

Nowy-stary rząd robi kolejne podejście do likwidacji tzw. lokat antybelkowych. Mają zniknąć po trzech miesiącach od opublikowania ustawy okołobudżetowej, w której określono nowe zasady zaokrągleń przy wyliczaniu podatku. W Idea Banku można ochronić oszczędności przed podatkiem nawet do listopada 2012 roku.

Rząd, który przed wyborami wycofał się z zamiaru likwidacji tzw. ulgi zaokrągleniowej, która pozwala bankom oferować lokaty bez podatku, wraca do tematu. W projekcie ustawy okołobudżetowej opublikowanej przez Ministerstwo Finansów znalazła się propozycja zmiany zasady zaokrągleń przy wyliczaniu podatku Belki. Poprzez tę ustawę rząd planuje znowelizować ordynację podatkową, do czego przymierzał się już wcześniej, ale projekt ostatecznie nie trafił do Sejmu.

W myśl nowych zasad, zarówno dochód odsetkowy, jak i sam podatek, mają być zaokrąglane w górę do pełnych groszy. Obecnie, przy odsetkach w kwocie maksymalnie 2,49 zł, podatek wynosi zero złotych. Po zmianie ordynacji, wyniesie 48 groszy, co oznacza, że lokaty z dzienną kapitalizacją, do tej pory wolne od podatku, stracą rację bytu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po trzech miesiącach od opublikowania ustawy okołobudżetowej. Ustawa musi być opublikowana w tym roku, w skrajnym przypadku może to nastąpić ostatniego dnia grudnia. W takim przypadku nowe zasady dotyczące zaokrągleń zaczęłyby obowiązywać od początku kwietnia.

Na lokacie Tax Free pieniądze pracują bez podatku

Nie czekając na przebieg tych prac, który ostatecznie zdecyduje o tym, kiedy znikną lokaty antybelkowe, warto już dziś ulokować pieniądze tak, aby jak najdłużej mogły pracować bez podatku. W Idea Banku można to zrobić na cztery, sześć, dziewięć, a nawet na 12 miesięcy, zakładając lokatę Tax Free. Wybór ostatniego z tych wariantów daje możliwość oszczędzania bez podatku aż do listopada 2012 roku.

Zasada jest prosta: odsetki z lokaty skumulowane są w okresie do końca tego roku. Dzięki dziennej kapitalizacji i obecnie obowiązującemu mechanizmowi zaokrąglania, podatek nie jest naliczany. W stosowanym przez bank modelu końcowy zysk z lokaty jest stały i wynosi 5,9% w skali roku, bez względu na moment jej otwarcia.

w wybranym okresie oszczędzania

– Wszystko wskazuje na to, ze tym razem rząd dopnie swego i skutecznie zablokuje lokaty antybelkowe. Idea Bank jest pierwszym bankiem, który umożliwia oszczędzanie bez podatku nawet po tej zmianie – mówi Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów bankowych w Idea Banku. – Nie dość, że pozwalamy maksymalizować dochód z lokaty, to jeszcze dajemy możliwość wyboru dogodnego okresu oszczędzania – podkreśla.

Stabilny zysk w skali roku

Aby zapewnić stałość całkowitego zysku w skali 12 miesięcy, bank będzie codziennie zmieniał wysokość odsetek przypadających na okres do końca tego roku. Przykładowo dla dziś opłaconej lokaty czteromiesięcznej oprocentowanie wynosi 13,05%, z kolei dla lokaty na ten sam okres opłaconej dziesięć dni później będzie ono równe już 15,95%. Od 1 stycznia oprocentowanie w każdym przypadku będzie minimalne (0,1%).

Źródło: Idea Bank