W kryzysie bankowość spółdzielcza ma się dobrze

„- Rok 2008 był dobrym okresem dla rozwoju banków spółdzielczych i został wykorzystany do zwiększenia skali działania. Aktywa zrzeszonych banków spółdzielczych były na koniec grudnia większe o 10 proc. niż rok wcześniejmówi Agnieszka Michałowska z Departamentu Sprzedaży Mazowieckiego Banku Regionalnego. Dodaje, że oznaki spowolnienia gospodarczego są w bankach spółdzielczych mniej widoczne niż gdzie indziej”, czytamy w „Gazecie Prawnej”.

– Globalny kryzys w największym stopniu dotyka banki międzynarodowe, prowadzące działalność również na rynkach o podwyższonym ryzyku. Banki spółdzielcze w Polsce mają lokalny charakter i ten atut nabiera teraz szczególnego znaczenia – tłumaczy Ryszard Lorek. […] – Bank działa na ograniczonym terytorium, pracownicy znają swoich klientów, ich plany i potrzeby, a to w ogromnym stopniu eliminuje ryzyko – podkreśla Ryszard Lorek.

Banki spółdzielcze obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i firmy z sektora MSP. Obecnie w Polsce funkcjonują trzy zrzeszenia banków spółdzielczych – zrzeszająca 350 banków Grupa BPS, która współpracuje także z Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Spółdzielcza Grupa Bankowa, która tworzą Gospodarczy Bank Wielkopolski i 150 banków spółdzielczych oraz Mazowiecki Bank Regionalny zrzeszający 77 instytucji. Międzynarodową organizacją reprezentującą banki spółdzielcze jest Międzynarodowym Zrzeszeniu Banków Spółdzielczych (CIBP) z siedzibą w Brukseli. Polski sektor bankowości spółdzielczej reprezentuje w nim Bank BPS.

Więcej na ten temat w dzisiejszej „Gazecie Prawnej”, w artykule „Banki spółdzielcze nie czują kryzysu”.

ng