W listopadzie jednostki OFE straciły średnio -2,2%

Listopad był szóstym miesiącem w 2011 r., w którym otwarte fundusze emerytalne wypracowały ujemne stopy zwrotu. Po korzystnym październiku, w ubiegłym miesiącu jednostki rozrachunkowe OFE straciły na wartości przeciętnie -2,2%. Średni wynik OFE od początku roku wynosi -4,4%, co dla analogicznych okresów poprzednich lat, jest drugim najgorszym rezultatem w dotychczasowej historii drugiego filara w Polsce.

Przyczyną ujemnych wyników z zarządzania aktywami OFE w minionym miesiącu był przede wszystkim negatywny klimat inwestycyjny na polskim rynku akcji. Sytuacji na GPW w dalszym ciągu nie sprzyjał niepokój związany z przyszłością europejskiej gospodarki, która ma problemy m.in. z wysokim zadłużeniem. W listopadzie agencje ratingowe wydały kolejne negatywne opinie, przy czym doszło do obniżenia ocen wiarygodności kredytowej Portugalii oraz Węgier. Z negatywnych informacji w minionym miesiącu, na uwagę  zasługiwało także obcięcie przez Komisję Europejską prognozy wzrostu gospodarczego na 2012 rok dla większości krajów Unii Europejskiej, w tym również dla Polski. W efekcie wartość indeksu szerokiego rynku WIG spadła o -4,0%, z czego najgorzej wypadły małe i średnie spółki, gdyż reprezentujące je indeksy – sWIG80 i mWIG40 – spadły odpowiednio o -4,8% oraz
-6,3%.

Oprócz rynku akcji, niekorzystny wpływ na wyniki OFE w listopadzie miał także rynek papierów dłużnych. Indeks IROS, który mierzy koniunkturę w segmencie obligacji skarbowych, spadł trzeci raz w tym roku, tym razem o -0,4%. Przez większą część ubiegłego miesiąca rynek krajowych obligacji rządowych poruszał się w trendzie bocznym, ale ostateczny impuls do spadków cen został wywołany przez obniżenie ratingu Węgier przez kolejne agencje. Wpłynęło to negatywnie na postrzeganie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również Polski. W skali całego minionego miesiąca, największe wzrosty rentowności nastąpiły w segmencie o dłuższych terminach zapadalności, tj. 5 i 10 lat, gdzie indeksy IROS-5 i IROS-10 spadły odpowiednio o -0,7% i -1,2%.

Listopadowy wynik inwestycyjny był ujemny dla każdego z 14 działających na polskim rynku otwartych funduszy emerytalnych. W najmniejszym stopniu spadły jednostki rozrachunkowe AXA OFE (-1,5%) oraz OFE WARTA (-1,8%), czyli funduszy posiadających jeden z najniższych udziałów akcji w portfelach. Z kolei wyraźnie najgorszy wynik osiągnął OFE Polsat (-3,0%), fundusz którego zaangażowanie w akcje na koniec października br. wynosiło prawie 40%, tj. o ponad 7 pkt proc. więcej niż średnia rynkowa.

 
>>> Kliknij, aby powiększyć

 
Komentarz do rankingu 

W listopadowym rankingu OFE bazującym na wskaźniku Information Ratio, mierzącym relację zysku do ponoszonego ryzyka, zaszło jedynie kilka istotnych zmian w horyzoncie krótkoterminowym. W 12-miesięcznym okresie czasu wzrost ocen o jedno „oczko” zanotowały m.in. AXA OFE (z 4a do 5a) oraz Generali OFE (z 3a do 4a). Należy zauważyć, że zaangażowanie w akcje utrzymywane przez te podmioty jest jednym z najniższych na rynku, co na tle ostatnich spadków indeksów giełdowych jest niewątpliwie korzystne. W sumie od końca lipca br., czyli od momentu wystąpienia silnych spadków giełdowych, fundusze te najlepiej obroniły środki swoich klientów, osiągając wyniki odpowiednio -4,1% i -4,6%. 

W rocznym horyzoncie czasu, na uwagę zasługuje również spadek not o jedno „oczko” zanotowany przez ING OFE oraz Allianz Polska OFE, czyli obecnego oraz poprzedniego długotrwałego lidera naszego zestawienia. W pierwszym przypadku ocena została obniżona do 3a, co jest najgorszym wynikiem dla tego podmiotu od lutego 2010 r. Z kolei nota drugiego z funduszy spadła z najwyższej do 4a, co stanowi najsłabszy rezultat od końca poprzedniego roku. Fundusze te uzyskały wyniki inwestycyjne poniżej średniej rynkowej licząc od końca lipca.

Źródło: Analizy Online