Majowe dane HSBC opracowane przez Markit zasygnalizowały dalszą ogólną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Jednak tempo tego wzrostu wyraźnie spadło. Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz ilość pozycji zakupionych wzrosły w wolniejszym tempie w stosunku do kwietnia.
Główny Wskaźnik HSBC PMI® Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych, spadł w maju z kwietniowego poziomu 54,4, odnotowując wartość 52,6 – najniższą od lipca ubiegłego roku. Pomimo tego wskaźnik PMI odnotował jednak poziom powyżej neutralnej wartości 50,0 dziewiętnasty miesiąc z rzędu i pozostał powyżej średniej z badań długoterminowych.
W maju liczba nowych zamówień w polskim sektorze przemysłowym ponownie wzrosła. Obecny okres wzrostów trwa od dwudziestu miesięcy, aczkolwiek tempo tego wzrostu spadło do najwolniejszego poziomu od lipca 2010 roku. Ponadto wskaźnik nowych zamówień eksportowych w zasadzie nie odnotował wzrostu w porównaniu do kwietnia.
W maju wolniejszy wzrost liczby nowych zamówień wpłynął na osłabienie tempa wzrostu wielkości produkcji, które spadło po raz trzeci w 2011 roku. Najnowsze dane zasygnalizowały najsłabszy wzrost wielkości produkcji od lipca ubiegłego roku. Niemniej jednak w porównaniu do średniej z badań długoterminowych,wzrost ten pozostał wyraźny.
Majowe dane zasygnalizowały wyraźne osłabienie presji inflacyjnej na koszty w sektorze przemysłowym. Tempo inflacji kosztów produkcji spadło czwarty miesiąc z rzędu – w największym stopniu w historii badań – do najsłabszego od sierpnia ubiegłego roku. Nadal jednak pozostaje ono większe niż długoterminowa średnia z badań, odzwierciedlając braki w dostawach.
W maju spadło również tempo wzrostu cen wyrobów gotowych. Inflacja cenowa wyhamowała drugi miesiąc z rzędu i była najsłabsza od listopada ubiegłego roku. Pomimo słabszego wzrostu produkcji zatrudnienie w polskim sektorze przemysłowym w maju wzrosło w najszybszym tempie od trzech miesięcy. Liczba miejsc pracy wzrasta nieprzerwanie od dziesięciu miesięcy.
Tempo aktywności zakupowej w maju spadło. Najnowszy wzrost zakupów był najsłabszy od sierpnia ubiegłego roku. Mimo tego czas dostaw ponownie się wydłużył.
Komentując wyniki badań PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej, powiedział: „W maju główny wskaźnik PMI dla Polski spadł do poziomu 52,6, pozostał jednak powyżej neutralnego poziomu 50,0, co oznacza, że zachował tendencję wzrostową, dziewiętnasty miesiąc z rzędu. Wielkość produkcji, ilość nowych zamówień oraz ilość zamówień eksportowych również wzrosły, jednak z mniejszym tempie niż miesiąc wcześniej. W maju odnotowano niezwykle gwałtowne spowolnienie tempa wzrostu kosztów produkcji. Wzrost cen wyrobów gotowych także nieco wyhamował. Można się zatem spodziewać, że w nadchodzących miesiącach wskaźnik ten zasygnalizuje dalsze spowolnienie, odzwierciedlając zmiany kosztów produkcji z opóźnieniem. Spadek wartości majowego Wskaźnika Kosztów Produkcji wskazuje, że ceny surowców związane z inflacją mogą w najbliższym czasie nieco spaść, jednak presja cenowa najprawdopodobniej zachowa tendencję wzrostową. Dane za I kwartał tego roku dla produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej wskazują, że to popyt krajowy napędzał ożywienie, a więc ostatnia decyzja NBP odnośnie podniesienia stóp procentowych jest w pełni uzasadniona.”
Główne wyniki badań
• Wielkość produkcji i liczba nowych zamówień wzrosły w najsłabszym tempie od 10 miesięcy.
• Inflacja kosztów produkcji wyraźnie wyhamowała.
• Producenci kontynuowali zatrudnianie nowych pracowników.
Źródło: HSBC Bank Polska