W przyszłym roku 10 % spadek zysków w Europie i przewaga rynków wschodzących nad rozwiniętymi

W ślad za umiarkowaną presją inflacji postępujące łagodzenie chińskiej polityki monetarnej ma szansę być katalizatorem zapewniającym przewagę rynków wschodzących nad rozwiniętymi. Jednak należy mieć na uwadze, że rozprzestrzeniający się kryzys w strefie euro stwarzający zagrożenie dla głównych krajów może doprowadzić do spadku zysków nawet o 10 %.

– Luzowanie chińskiej polityki monetarnej może okazać się główną przyczyną przewagi rynków wschodzących nad rozwiniętymi. Impulsem do takich działań mogą być najnowsze informacje o spadającej inflacji i mniejszym eksporcie z krajów wschodzących w Azji, którego wartość jest już o 7 % niższa niż w lipcu. Jesteśmy przekonani, że obecne otoczenie gospodarcze przyśpieszy decyzje chińskich władz. – mówi Maarten-Jan Bakkum, Globalny Strateg Rynków Wschodzących w ING Investment Management.

W strefie euro ING IM dostrzega ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się kryzysu na najważniejsze kraje wspólnoty. ”Na 2012 rok prognozujemy 5-10 % spadek zysków w Europie podczas gdy amerykańskie firmy mogą uniknąć porównywalnego spowolnienia. Różnica w zyskach nie powinna zaskakiwać, ponieważ dane makro z USA utrzymują się na przyzwoitych poziomach podczas gdy Europa zaskakuje tylko in minus. Jednocześnie oczekujemy większej słabości sektorów cyklicznych niż defensywnych.” – wyjaśnia Maarten-Jan Bakkum.

Zdaniem ING IM istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia w Europie „credit crunch”. Obecnie instytucje finansowe nie mają dostępu do długoterminowego finansowania, a w ciągu najbliższych 9 miesięcy europejskie banki muszą refinansować dług wartości 500 mld euro. „Mimo, że Europa nie wygląda zachęcająco w krótkim terminie nie jesteśmy również przekonani do amerykańskiego rynku akcji i gospodarki przed którą sporo zmian legislacyjnych co do których nie ma politycznej zgody. Jej brak w konsekwencji będzie oznaczał cięcia fiskalne na ponad 1 % PKB i ryzyko wejścia amerykańskiej gospodarki w recesję w 2012 roku. Unikając najgorszego scenariusza rozpadu strefy euro sądzimy, że lepsze fundamenty gospodarcze rynków wschodzących przyczynią się do większych zwyżek na tych rynkach, zwłaszcza że obecnie ich wyceny są atrakcyjne.” – podsumowuje Maarten – Jan Bakkum.

Źródło: ING Investment Management