Warszawa uznana za najpopularniejszy cel ekspansji w badaniu „European Cities Monitor”

Warszawa jest miastem, które może oczekiwać największego napływu firm w najbliższych pięciu latach, według corocznego dwudziestego raportu „European Cities Monitor”. Tym samym zastąpiła Moskwę, która spadła w rankingu popularności na drugą pozycję.

Wśród największych firm europejskich 36 korporacji uznało Warszawę jako atrakcyjny cel dalszej ekspansji w Europie, co oznacza wzrost w porównaniu z wynikiem w 2008 r (28 firm). Na Moskwę głosowało 35 firm, co oznacza spadek w porównaniu do wyniku z 2008 r (44 firmy).  

Prestiżowy raport firmy Cushman & Wakefield, przedstawiający rezultaty badań 500 największych firm w Europie, pokazuje, że najlepsze wyniki w tym roku uzyskało Birmingham w Wlk. Brytanii, które awansowało o 7 miejsc, obejmując 14 pozycję w rankingu najlepszych miast europejskich dla biznesu. London po raz kolejny okazał się najlepszą lokalizacją biznesową w Europie, utrzymując pozycję lidera niezmiennie od momentu powstania raportu w 1990 r. Paryż i Frankfurt ponownie zajęły 2. i 3. pozycję.

Badanie European Cities Monitor oparte jest na wywiadach z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za lokalizację 500 największych firm europejskich. Na podstawie szczegółowej analizy przygotowywany jest ogólny ranking najlepszych miast, które w ocenie firm zostały uznane jako najlepsze miasta dla prowadzenia działalności biznesowej oraz najlepsze miasta do lokowania biznesu dzisiaj. Dodatkowo przeprowadzono analizę 34 miast pod względem takich kryteriów jak jakość życia, jakość usług telekomunikacyjnych, dostęp do rynków, dostępność oraz jakość kadry pracowniczej, koszty najmu powierzchni biurowej oraz połączenia transportowe.

Tegoroczne dwudzieste specjalne wydanie raportu European Cities Monitor przedstawia dodatkową analizę największych miast europejskich, obejmującą okres od 1990 r. Dane pokazują, że swojej wyniki poprawiły wszystkie najważniejsze miasta w Europie Środkowo-Wschodniej, co było głównie efektem przystąpienia do UE. Największy skok w rankingu odnotowały Praga i Warszawa, które awansowały z najniższych pozycji w rankingu w 1990 r. na odpowiednio 21. i 23.

Hiszpańskie miasta Barcelona oraz Madryt także odnotowały zdecydowaną poprawę wyników, przesuwając się w górę rankingu w 2009 r. odpowiednio na 4. i 6. miejsce.  W 1990 r. żadne z nich nie znalazło się nawet w pierwszej dziesiątce, zajmując odpowiednio 11. i 17. miejsce. Barcelona dzięki organizacji Igrzysk Olimpijskich 1992 r. umocniła swoją pozycję w następnym roku i, awansując o trzy miejsca, jako pierwsza znalazła się w czołowej dziesiątce. Od tamtego czasu pozostaje wśród miast pierwszej dziesiątki. Manchester również awansował w rankingu z 19. miejsca w 2002 roku na 13. w 2003, rok po tym, jak został organizatorem Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games). Obecnie zajmuje 16 pozycję.

European Cities Monitor 2009:  10 najatrakcyjniejszych miast do lokowania działalności biznesowej

Miejsce 2009 (2008)

Miasto

1. (1)

Londyn

2. (2)

Paryż

3. (3)

Frankfurt

4. (5)

Barcelona

5. (4)

Bruksela

6. (7)

Madryt

7. (9)

Monachium

8. (6)

Amsterdam

9. (8)

Berlin

10. (13)

Mediolan

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, powiedziała: „Warszawa jest finansowym i politycznym centrum kraju, co czyni ją dobrym i stabilnym partnerem do długoterminowych inwestycji. Awans w rankingu Cushman & Wakefield potwierdza, że stolica Polski jest przyjazna inwestorom i wciąż daje dowody swojego dynamicznego rozwoju. Warszawa nie boi się globalnego kryzysu i realizuje strategiczne inwestycje, utrzymując budżet inwestycyjny na najwyższym od lat poziomie”.  

Richard Petersen, Partner, Dyrektor Zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: „Od początku lat 90. obserwujemy stały wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych Polską. Wstąpienie do UE przyczyniło się do dalszego zwiększenia zaufania partnerów biznesowych. Warszawa zajmuje wysokie miejsca w rankingu pod względem kosztów wykwalifikowanej kadry, niskich kosztów i dostępności powierzchni biurowej oraz przyjaznego klimatu biznesowego tworzonego przez rząd. Polska w obliczu ostatnich zawirowań rynkowych zdołała wypracować dodatni PKB i prognozy pokazują, że ta korzystna sytuacja powinna się utrzymać także w 2010 r. Stworzy to korzystne warunki dla szybkiego powrotu rynku nieruchomości na drogę ożywienia w przyszłym roku”.

Londyn zajmuje pierwsze miejsce w sześciu z dwunastu głównych rankingów, między innymi w takich kategoriach jak dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanej kadry oraz połączenia międzynarodowe i krajowe. Miasto wypadło jednak gorzej pod względem kosztów pracowniczych, kosztów najmu powierzchni biurowej oraz poziomu zanieczyszczenia.

James Young, szef biura Cushman & Wakefield w londyńskim City, powiedział: „Londyn po upadku banku Lehman Brothers prawie rok temu przechodził burzliwy okres. Tegoroczne badanie pokazuje jednak, że zdołał utrzymać  swoją pozycję najważniejszego centrum biznesowego i finansowego w Europie, a prawdopodobnie także i na świecie.  Główne firmy korporacyjne wciąż uważają, że wysoki poziom kapitału twórczego, w połączeniu z doskonałą infrastrukturą społeczną i techniczną oraz silnie rozwiniętym sektorem usług bankowych i finansowych, czynią to miasto najbardziej atrakcyjną lokalizacją biznesową. Chociaż koszty najmu powierzchni biurowych w porównaniu z innymi stolicami europejskimi pozostają na stosunkowo wysokim poziomie, czynsze zdecydowanie spadły w tym roku i najemcy, poszukujący powierzchni w Londynie, znajdą tu lokale z czynszami na najniższym odnotowanym dotąd poziomie, który prawdopodobnie pozostanie konkurencyjny co najmniej do końca 2010 r. Dzięki organizacji Igrzysk Olimpijskich 2012 miasto może także liczyć na jedną z największych w historii krajowych inwestycji w infrastrukturę sportową”.

W tym roku Barcelona oraz Madryt uplasowały się odpowiednio na 4. oraz 6. miejscu,  choć w 1990 zajmowały dopiero  11. i  17. pozycję. Oriol Barrachina, partner i szef biura w Barcelonie firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Wśród decydentów biznesowych Barcelona jest wysoko oceniana i jej miejsce w pierwszej piątce zdecydowanie się umocniło w ostatnich latach, dzięki stałej poprawie wyników w niemal wszystkich najważniejszych kategoriach szczególnie w rankingu miast o najlepszej dostępności powierzchni biurowych oraz jej wartości w stosunku do jakości. Miasto to niezmiennie utrzymuje się na pierwszym miejscu pod względem jakości życia”.

Elaine Rossall, Szef Działu Badań i Doradztwa w zakresie Powierzchni Biznesowych firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „Chociaż firmy korporacyjne z uwagi na obecną sytuację niewątpliwie ograniczyły swoją działalność biznesową, zdają sobie doskonale sprawę, jak duży wpływ na sukces firmy ma odpowiednia lokalizacja i zaczynają rozważniej podejmować decyzje o wynajmie. W całej Europie można wskazać kilka miast, w szczególności Londyn, Paryż oraz Frankfurt, które zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych we wszystkich kategoriach. Ich pozycja można być jednak zagrożona, gdyż coraz więcej miast poprawia swoje wyniki w pojedynczych kategoriach.  Berlin na przykład postrzegany jest jako atrakcyjna lokalizacja pod względem wewnętrznej infrastruktury transportowej oraz dostępności powierzchni biurowej, Genewa z kolei uzyskała wysoki wynik w kategorii klimatu biznesowego tworzonego przez rząd oraz jakości życia. Jeśli tym wszystkim miastom zależy na skutecznym przyciągnięciu dużej ilości inwestycji, w momencie gdy gospodarka wejdzie w fazę trwałego ożywienia, to muszą się one skupić na jak najbardziej efektywnej promocji, podnoszącej  wszystkie ich najważniejsze zalety”.

Raport European Cities Monitor analizował  również firmy pod względem głównych kryteriów, które mają  wpływ na decyzję o relokacji biznesu. Na pierwszym miejscu znalazły się łatwy dostęp do rynku i klientów, następnie dostępność wykwalifikowanej kadry, jakość usług telekomunikacyjnych oraz transport międzynarodowy i krajowy.

Zdaniem ankietowanych najważniejszymi czynnikami, które mogą wpłynąć na działalność biznesową firm w najbliższych dziesięciu latach są obawy dotyczące stanu europejskiej gospodarki oraz kwestie związane z finansowaniem przedsiębiorstw. W tym roku gospodarczy rozwój Europy Środkowej i Wschodniej uznany został jako mniej znaczący czynnik, co spowodowane jest negatywnymi skutkami globalnego spowolnienia gospodarczego, które dotknęły niemal cały region.  

European Cities Monitor 2009: Główne rankingi według poszczególnych kryteriów

Kryterium

Najlepsze miasto

#2

#3

Miasta pracujące nad poprawą wyników – promocja miast

Barcelona

Londyn

Berlin

Ekspansja w Europie: miasta, które oczekują największego napływu firm w najbliższych 5 latach

Warszawa

Moskwa

Bukareszt

Globalne miasta, które mogą oczekiwać największego napływu firm w najbliższych 5 latach

Nowy Jork

Szanghaj

Sao Paulo

Najlepsze miasta pod względem wykwalifikowanej kadry

Londyn

Paryż

Frankfurt

Najlepsze miasta pod względem łatwości dostępu do rynków

Londyn

Paryż

Frankfurt

Najlepsze miasta pod względem jakości usług telekomunikacyjnych

Londyn

Paryż

Frankfurt

Najlepsze miasta pod względem zewnętrznych połączeń transportowych

Londyn

Paryż

Frankfurt

Najlepsze miasta pod względem kosztów zatrudnienia

Bukareszt

Istambuł

Budapeszt

Najlepsze miasta pod względem klimatu biznesowego tworzonego przez rząd

Dublin

Genewa

Warszawa

Najlepsze miasta pod względem różnorodności językowej

Londyn

Bruksela

Amsterdam

Najlepsze miasta pod względem wartości powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu

Birmingham= Leeds=

 

Warszawa

Najlepsze miasta pod względem efektywności transportu wewnątrz miasta

Londyn

Paryż

Berlin

Najlepsze miasta pod względem dostępności powierzchni biurowej

Berlin

Londyn

Madryt

Najlepsze miasta pod względem jakości życia

Barcelona

Genewa

Monachium

Najlepsze miasta pod względem czystości środowiska

Genewa

Oslo

Sztokholm

Źródło: Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.