Czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu?

Każdy z nas może wpaść w chwilowe lub dłuższe problemy finansowe. Pusty portfel, brak wsparcia ze strony rodziny czy przyjaciół, niewielkie szanse na otrzymanie dodatkowej pracy, dzięki której można byłoby podreperować domowy budżet – przykładów można znaleźć wiele. Nie warto jednak w takich momentach panikować, lecz obmyślić plan działania. Jedną z opcji wyjścia z kryzysu może być pożyczka pod zastaw samochodu.

Jeśli potrzebujemy większej kwoty, możemy pomyśleć o kredycie hipotecznym. Jednak w momencie, gdy nasza zdolność kredytowa nie jest imponująca, a nam wystarczy pożyczka niewielkiej sumy, zabezpieczenie zobowiązania wartością samochodu, który przecież nadal możemy użytkować, wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Szansa dla kierowców

Pojazd może posłużyć nam więc nie tylko do transportu, ale także być ruchomością, która umożliwi aplikowanie o dodatkowe środki. Wszystko ma jednak swoje korzyści, ale i wady. Tą ostatnią jest spore ryzyko utraty pojazdu. Do plusów bez wątpienia można zaliczyć możliwość uzyskania wysokiej pożyczki na dobrych warunkach. Siłą opcji zastawienia auta jest to, że może z niej skorzystać praktycznie każdy właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

Niezbędne formalności

Niestety ten rodzaj pożyczki wymaga od klienta większego niż w przypadku zwykłych pożyczek zaangażowania. Tutaj nie ma możliwości przeprowadzenia całej procedury drogą elektroniczną. Pierwszym krokiem jest wybór oferty i zarejestrowanie się na stronie internetowej firmy pożyczkowej, następnie wypełnienie formularza zgłoszeniowego i oczekiwanie na telefon od konsultanta. Niektóre instytucje w trosce o wygodę pożyczkobiorcy umożliwiają przejście tego ostatniego etapu online. W obu przypadkach klient otrzyma szczegółowe warunki umowy oraz informację, co należy zrobić, aby sfinalizować część formalną.

Współwłasność samochodu

Jeśli wszystkie złożone dokumenty i oświadczenia zostaną przyjęte i pomyślnie rozpatrzone, a decyzja okaże się pozytywna, pożyczkobiorcy nie pozostaje nic innego, jak oczekiwać na przelew środków, o które wnioskował. Najważniejsze jest to, że w momencie podpisania umowy, właścicielem 51% pojazdu staje się instytucja udzielająca pożyczki. Dotychczasowy właściciel odzyska całość prawa własności dopiero po uregulowaniu zobowiązania i wypełnienia wszystkich zapisów umowy.

Wizyta w urzędzie

Musi pamiętać także o tym, aby zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym. Konieczne jest bowiem wpisanie pożyczkodawcy jako większościowego współwłaściciela. Po spłacie pożyczki, potrzebna będzie kolejna wizyta w wydziale komunikacji we właściwym urzędzie miasta, w celu ponownej zmiany danych. Procedura ta jest bezpłatna i zajmie niewiele czasu.

Najgorszy scenariusz

W praktyce, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pożyczkobiorcy nie zabraknie funduszy na pokrycie wszystkich należności, samochód pozostanie w jego posiadaniu. W przeciwnym razie, pożyczkodawca na podstawie zawartej umowy przejmie pojazd. Warto więc dwa razy zastanowić się, czy pożyczka pod zastaw jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Nie bez znaczenia jest także kwota, której potrzebujemy. Czasami lepszym wyjściem jest postaranie się o chwilówkę czy pomoc typu pożyczka ratalna w 15 minut, oferowaną przez wiele firm z sektora finansowego, niż ryzykowanie własnym samochodem.