Warunki fuzji ustalone

W niedzielę, po kilkunastogodzinnych naradach, rady nadzorcze i zarządy UniCredito i HVB uzgodniły szczegóły fuzji. Ustalono m.in. najważniejszą sprawę – parytet wymiany akcji, czyli ile walorów UniCredito otrzymają posiadacze walorów HVB. Za każdą posiadaną akcję akcjonariusze HVB dostaną po pięć akcji UniCredito. Wczoraj też zatwierdzono skład władz nowego banku.

Jak informuje dziennik na połączenie muszą wyrazić teraz zgodę nadzory bankowe, Komisja Europejska i akcjonariusze obu banków posiadający co najmniej po 65 proc. ich akcji. Jeśli warunki te zostaną spełnione, akcjonariusze UniCredito na walnym zgromadzeniu 27 lipca podejmą uchwałę o przeprowadzeniu nowej emisji nie więcej niż 4,7 miliarda akcji. Papiery te zostaną zaoferowane głównie akcjonariuszom niemieckiego HVB oraz – w mniejszej części – mniejszościowym akcjonariuszom Banku Austria Creditanstalt (BA CA) oraz Banku BPH.

W ramach oferty skierowanej do akcjonariuszy HVB Włosi wyemitują ponad 3,7 mld nowych akcji. Uwzględniając piątkowe notowania UniCredito na giełdzie, papiery te warte byłyby prawie 15,4 mld euro. Oferta ta powinna zadowolić akcjonariuszy HVB, bo giełdowa wartość niemieckiego banku jest teraz nieco mniejsza.

Włosi wyemitują też około 1 mld akcji na przejęcie od mniejszościowych akcjonariuszy akcji BA CA (Bank Austria Creditanstalt) notowanego również w Warszawie oraz Banku BPH. Za jedną akcję BA CA będą oferować 19,92 akcji UniCredito lub 70,04 euro w gotówce (ok. 281 zł). To znacznie mniej od bieżących notowań akcji BA CA. W piątek w Warszawie papiery tej spółki kosztowały 330 złotych.

W ramach połączenia zostanie również ogłoszone wezwanie do sprzedaży pozostałych w rękach mniejszościowych akcjonariuszy walorów Banku BPH. Za każdą akcję BPH, który w ponad 71 proc. należy do BA CA, zaoferowanych zostanie 33,13 nowych akcji UniCredito lub 497,67 zł gotówką. To również znacznie mniej od bieżącej wyceny. W piątek akcjami BPH na warszawskiej giełdzie handlowano po 561 zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Wezwania UniCredito do sprzedaży akcji BA CA i BPH przeprowadzone zostaną dopiero po tym, jak UniCredito przejmie pełną kontrolę nad HVB. Obydwa wezwania rozpoczną się prawdopodobnie w sierpniu. Cała operacja potrwa do października. Potem UniCredito Italiano chce wprowadzić swoje akcje na giełdę we Frankfurcie i Warszawie.

Włosi chcą pozostawić dotychczasowe nazwy HVB i Bank Austria Creditanstalt. Obydwa banki zachowają swoje obecne marki, ale obok nich pojawi się także logo UniCredito. Instytucja będzie miała szczególnie silną pozycję w Bawarii, Austrii i północnych Włoszech, czyli w jednych z najbogatszych regionów Europy. Dodatkowo – poprzez Bank BPH – uzyska też silną pozycję na szybko rozwijającym się rynku polskim.

Wspólny komunikat opublikowany przez UniCredito i HVB nie mówi nic konkretnego o przyszłych planach nowego banku w Polsce. To niemałe zaskoczenie, bowiem powszechnie spodziewano się, że połączenie UniCredito i HVB doprowadzi w przyszłości do fuzji Pekao SA z Bankiem BPH. Takie rozwiązanie jest możliwe, ale dopiero w drugim etapie. W komunikacie napisano, że fuzje i połączenia między kontrolowanymi przez nowy bank podmiotami w tych samych państwach są rozważane, aby w przyszłości uprościć strukturę grupy kapitałowej. Na razie nic jednak nie wiadomo na temat przyszłości Pekao, którego ponad 52 proc. akcji należy teraz do UniCredito. W ostatnich dniach pojawiały się pogłoski, że polski bank może zostać wykorzystany jako pomost do realizacji dalszych planów UniCredito w Europie Środkowej i Wschodniej – czytamy w „Rzeczpospolitej”.