Ważne dane z amerykańskiego rynku pracy

Wczorajsza konferencja EBC dotycząca uzasadnienia decyzji o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie była kluczowym wydarzeniem wczorajszego dnia. Wypowiedź Jean-Claude Tricheta o możliwej podwyżce stóp już w kwietniu i wzmożonej czujności banku zostało obierane jako zaostrzenie retoryki

Ta jastrzębia wypowiedź wyniosła kurs eurodolara ponad 1,3950. Dziś rano kurs zachowuje się o wiele spokojniej. Niewielka zmienność w sesji azjatyckiej i na otwarciu w Europie spowodował, że kurs pary EUR/USD oscyluje w okolicy 1,3960. Dziś inwestorzy na pewno zwrócą uwagę na dane z amerykańskiego rynku pracy, gdyż publikacje z poprzednich dwóch dni mogą sugerować początek poprawy sytuacji w tym rejonie. To zaś w połączeniu z poprawiającą się powoli kondycją gospodarki w dłuższym terminie może skłonić do głośniejszej debaty nad poziomem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Powodem do poprawy nastrojów może być także fakt zaakceptowania przez przywódcę Libii propozycji rozwiązania konfliktu w tym kraju przez międzynarodową komisję, co daje szanse na przyspieszenie zakończenia zamieszek i ustabilizowania sytuacji.

Złoty słabnie z rana

Po wczorajszym wykorzystaniu słabości dolara przez złotego, dziś rano możemy obserwować ustabilizowanie notowań. Kurs po przebiciu istotnego wsparcia na poziomie 2,86 kształtuje się lekko poniżej w okolicy 2,8590, choć chęć rodzimej waluty do pozostania na tym poziomie nie jest już tak duża jak wczoraj. Na drugiej parze po wczorajszym zatrzymaniu wzrostów na poziomie 3,99, rano możemy obserwować kolejną próbę przebicia tej wartości. Siła aprecjacji wspólnej waluty pozwalająca umacniać się wobec dolara wpływała także na osłabienie złotego, którego kurs w stosunku do euro kształtuje się na poziomie 3,9930.

Dziś dane o rynku pracy w USA

Ostatni dzień tygodnia przyniesie nam istotne publikacje z amerykańskiej gospodarki.  Dwie pierwsze o godzinie 14:30 dotyczyć będą rynku pracy. Jako pierwszą poznamy stopę bezrobocia, dla której analitycy spodziewają się wzrostu o 0,1% do poziomu 9,1%. Kolejna odczyt dotyczyć będzie zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, gdzie prognozowany jest spory wzrost do poziomu 185 tys. w stosunku do 36 tys. w poprzednim okresie. Przedostatnia publikacja dotyczyć będzie zamówień w amerykańskim przemyśle. Poznamy ją o godzinie 16:00. Tu eksperci również przewidują wzrost o 1,8% do poziomu 2% m/m w stosunku do poprzedniego okresu. O tej samej godzinie poznamy dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Spodziewany odczyt to 2,7% m/m i ma być on wyższy od poprzedniej wartości, która wyniosła -0,4% m/m.


Michał Mąkosa

FMC Management

Źródło: FMC Management