Wezwanie Alior Banku na akcje Banku BPH zakończone powodzeniem

Alior Bank nabył w ramach wezwania ponad 46,5 mln akcji Banku BPH, reprezentujących 60,68% kapitału i ogólnej liczby głosów. Obecnie Alior Bank i Grupa GE posiadają łącznie ponad 90-proc. udział w Banku BPH. Umożliwia to Alior Bankowi przeprowadzenie przymusowego wykupu mniejszościowych akcjonariuszy i przybliża do finalizacji transakcji nabycia podstawowej działalności Banku BPH.


Zapisy na sprzedaż 66% akcji Banku BPH po cenie 31,19 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Alior Bank były przyjmowane od 1 do 16 sierpnia br. Minimalny próg dojścia wezwania do skutku został ustalony na 37 180 026 akcji, tj. około 48,49% wszystkich akcji Banku BPH. Akcjonariusze tego banku odpowiedzieli na wezwanie i złożyli zapisy na sprzedaż łącznie 46 525 228 akcji, reprezentujących około 60,68% kapitału. W wyniku rozliczenia wezwania, które nastąpi 24 sierpnia br., Alior Bank nabędzie wszystkie akcje objęte zapisami (nie będzie redukcji zapisów).

W wyniku przeprowadzonego wezwania, Alior Bank i Grupa GE posiadają łącznie 76 224 988 akcji, stanowiących 99,42% kapitału i ogólnej liczy głosów w Banku BPH. W związku z przekroczeniem progu 90%, w kolejnym kroku Alior Bank, zgodnie z zapowiedziami, planuje przeprowadzić przymusowy wykup (ang. squeeze-out) akcjonariuszy mniejszościowych Banku BPH po cenie ustalonej zgodnie z właściwymi przepisami.

Następnie dokonany zostanie podział Banku BPH, w ramach którego podstawowa działalność Banku BPH zostanie włączona do Alior Banku, a część hipoteczna pozostanie w Banku BPH. Po podziale, Grupa GE będzie jedynym właścicielem Banku BPH.

Nabycie podstawowej działalności Banku BPH wpisuje się w strategię rozwoju Alior Banku, która przewiduje wzrost w oparciu o rozwój organiczny i akwizycje, w połączeniu z osiąganiem wysokiego poziomu zwrotu z kapitału. W wyniku przejęcia wydzielonej części Banku BPH, Alior Bank awansuje na 9. pozycję największych banków w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Transakcja przybliży Alior Bank do realizacji strategicznego celu dołączenia do grona 5-6 największych banków w Polsce w ciągu kolejnych kilku lat.