WGI – Decyzja Rady osłabiła złotego

Kurs EUR/PLN rozpoczął dzień przy poziomie 4,35, a USD/PLN w okolicach 3,53. W związku z przedłużaniem się oczekiwaniem na decyzję RPP polska waluta nieznacznie traciła. Po jej ogłoszeniu kurs EUR/PLN ruszył gwałtownie w górę i osiągnął poziom 4,3960. Cena dolara wzrosła w tym czasie do 3,5750 zł. Poziom 4,40 dla kursu euro zastopował dalszą przecenę złotego, który odrobił część strat.

Ogłoszenie decyzji banku centralnego dopiero o godz. 14.30 wskazuje na brak klarownej większości wewnątrz RPP. „Jastrzębia” część członków Rady z prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem nie znalazła tym razem posłuchu.

Z podanej po południu informacji po posiedzeniu RPP wynika, że aprecjacja złotego z ostatnich miesięcy może obniżyć inflację bardziej niż przewidywano. Do niższego wzrostu cen przyczyni się także umiarkowany wzrost płac i niższy poziom inwestycji. Zahamowaniu uległ też wzrost oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych. Cel NBP na 2005 r. zakłada sprowadzenie inflacji w ciągu 5 – 7 kwartałów w okolice 2,5 proc. Stymulująco na złotego w drugiej połowie dnia mogła wpłynąć także zapowiedź niezgłaszania przez SLD nowelizacji ustawy o PIT wprowadzającej 50 proc. próg podatkowy dla najlepiej zarabiających.

O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 3,5485 złotego, a jedno euro na 4,3700 złotego (odchyl. –6,6 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Kolejna, nie do końca zrozumiała, decyzja RPP i lakoniczny komentarz szefa NBP nie poprawiły komunikacji z rynkami finansowymi. Złoty może znaleźć się z tego względu pod presją sprzedających. Kurs EUR/PLN może ruszyć w kierunku 4,40.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY

Środa była korzystna dla jena. Od godzin rannych umacniał się on od poziomu 111,1 do 110,67 po południu. Powodem spadku kursu USD/JPY były korzystne dane z Japonii. Produkcja samochodów wzrosła tam w sierpniu o 2,5 proc. rok do roku. Był to trzeci miesiąc wzrostu produkcji liczonej w ujęciu rocznym. Ceny ropy naftowej nieznacznie spadły po informacji o wzroście wydobycia tego surowca w Arabii Saudyjskiej oraz po poprawieniu się sytuacji politycznej w Nigerii. Spadek sprzedaży detalicznej w Japonii w sierpniu o 1,8 proc., wobec prognozowanych 1,4 proc. nie miał wpływu na rynek dolarjena.

Po południu, kiedy opublikowano dane dotyczące PKB w USA za II kwartał, jen nieznacznie stracił. Wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych wyniósł 3,3 proc. wobec prognozowanych 3 proc.

O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 111,02 jena.

Krótkoterminowa prognoza

Ceny ropy naftowej, od których tak silnie uzależniona jest gospodarka japońska pozostają na wysokim poziomie. Przewidujemy, że w najbliższym czasie kurs USD/JPY będzie poruszał się w granicach od 110 do 112. Jutro może nastąpić osłabienie jena, jeśli dane z gospodarki amerykańskiej dotyczące dochodów konsumentów w sierpniu będą korzystne. Najważniejszy dla jena będzie wskaźnik Tankan, obrazujący nastroje japońskich przedsiębiorców, który zostanie podany w piątek.

EUR/USD

Środowy obrót na rynku eurodolara nie przyniósł znaczącego umocnienia żadnej z walut. Na otwarciu sesji dolar nadal pozostawał osłabiony po wtorkowych spadkach. Kurs na otwarciu wynosił około 1,2320 i przed południem oscylował w okolicach otwarcia. Niekorzystną dla dolara była z pewnością wczorajsza wypowiedź gubernatora FED z Kansas City o możliwych dalszych wzrostach deficytu USA. O 14:30 Departament Handlu podał, że PKB w drugim kwartale wzrósł o 3,3 proc. Dane te były lepsze niż poprzednio (2,8 proc.) a także lepsze niż prognozy ( 3 proc), jednak nie pomogły one w znacznym stopniu dolarowi. Spadki cen ropy na rynkach światowych również nie były w stanie zmienić panującego od jakiegoś czasu negatywnego sentymentu do amerykańskiej waluty. W czwartek opublikowane zostaną sierpniowe przychody i wydatki Amerykanów oraz tygodniowe dane o bezrobociu.

O godz. 16.20 jedno euro wyceniane było na 1,2317 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Pozytywne informacje o wydatkach i zarobkach w Stanach mogą umocnić dolara podczas czwartkowej sesji. Przewidujemy, że kurs EUR/USD pozostanie w przedziale 1, 2280 – 1,2380.

Raport przygotował:

Marek Węgrzanowski

Warszawska Grupa Inwestycyjna S.A.