WGI – Inwestorzy wracają do Polski

Inwestorzy, którzy jeszcze niedawno decydowali się na zamykanie swoich inwestycji w Polsce i przenoszenie kapitału do USA, obecnie podążają w przeciwnym kierunku. Duże zainteresowanie naszym rynkiem widać było między innymi na dzisiejszej aukcji obligacji pięcioletnich, na której Ministerstwo Finansów sprzedało papiery o wartości 2 mld zł, przy popycie prawie pięciokrotnie wyższym. Dla porówna, przed miesiącem, podczas ostatniej aukcji pięciolatek, popyt przekroczył podaż zaledwie 2,9-krotnie.

Pod koniec dnia złoty oddał część wcześniejszych zysków, po tym, jak korekcyjny spadek zaliczył eurodolar po dobrych danych o inflacji CPI w USA.

Krótkoterminowa prognoza

Mimo wzrostów na koniec dzisiejszego dnia, rynkowi nie udało się powrócić ponad przebite wczoraj wsparcia. Oznacza to, że w najbliższych dniach presja na umocnienie złotego powinna się utrzymywać.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Napięta sytuacja geopolityczna oraz rosnące ceny ropy naftowej koleiny dzień z rzędu osłabiały dolara. Inwestorzy sprzedawali amerykańską walutę również w reakcji na słabsze od prognoz dane o inflacji PPI, które zostały opublikowane we wtorek. Malejące nadzieje na kontynuację podwyżek stóp procentowych w USA sprawiły, że kurs EUR/USD wzrósł w dziś do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy. Poziom 1,2173 euro za dolara jest jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku.

Prawdopodobnie rynek kontynuowałby wzrosty, gdyby nie publikacja kolejnych danych o inflacji w USA. Tym razem inflacja CPI okazała się zgodna z oczekiwaniami analityków i wyniosła w marcu 0,4 proc. Dla inwestorów najważniejsza była jednak inflacja bazowa, czyli bez podatnych na wahania cen żywności i energii, która wzrosła o 0,3 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. W efekcie eurodolar spadł do poziomu 1,23.

Krótkoterminowa prognoza

Zarówno analiza techniczna, jak i fundamentalna wskazują, że nowe rekordy na eurodolarze w najbliższych dniach są bardzo realne. Istotny opór znajduje się dopiero na poziomie 1,26 (szczyt z sierpnia zeszłego roku).

Raport przygotował

Maciej Chojnacki