WGI – Jastrzębie na wymarciu

Hitem miała być decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Tak też się stało. Co najmniej sześciu (bądź pięciu i prezes NBP) przedstawicieli tego gremium zadecydowało o obniżce stóp procentowych o 50 pkt i zmianie nastawienia w polityce pieniężnej na łagodne, co sugeruje kolejne obniżki stóp. Główna stopa wynosi obecnie 5 proc. i znajduje się na najniższym poziomie w historii III RP. Władze monetarne podjęły odważną decyzję, czy jednak kolejne większe cięcia nastąpią, skoro stopy w USA wzrosną zapewne do 3,25 proc., a spread pomiędzy polskimi a niemieckimi obligacjami znów się zawęził.

Złoty na chwilę zareagował osłabieniem z 4,05 do 4,06 dla kursu EUR/PLN, potem jednak wrócił do wcześniejszych poziomów. Znacznie wzrosły za to znacznie ceny papierów dłużnych.

O godz. 16.00 euro kosztowało 4,0480 zł, a dolar 3,36 zł.

Krótkoterminowa prognoza

Rynek w czwartek powinien ochłonąć po środowych wydarzeniach. Oczy inwestorów będą zwrócone za ocean, tam wieczorem poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. Złoty powinien się zatem poruszać w rytm eurodolara.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Środa była kolejnym słabym dniem euro względem dolara, co ciekawe jednak waluta europejska zachowywała się bardzo dobrze wobec szwajcarskiego franka, funta czy jena.

O 8.30 eurodolar przebywał jeszcze przy 1,2065, by kilka godzin później testować wsparcie na 1,2020. Ostatecznie o godz. 16.00 euro kosztowało 1,2038 dolara.

Euro nie pomagały kolejne głosy za obniżką stóp procentowych w strefie euro. Berliński instytut DIW wezwał EBC do rozluźnienia polityki monetarnej, żeby zapobiec deflacji w Niemczech. Krok w tym samym kierunku zaproponował niemiecki minister gospodarki Wolfgang Clement.

Kurs EUR/USD tylko w niewielkim stopniu zareagował na dane o amerykańskim PKB w I kwartale 2005 (+3,8 proc. wobec oczekiwań na poziomie 3,7 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

W odróżnieniu od strefy euro w USA stopy wzrosną w czwartek po raz kolejny. Najważniejszy będzie komunikat po posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych i jego wymowa. Poziom 1,20 dla EUR/USD trzyma się ostatkiem sił.

Raport przygotował

Marek Węgrzanowski

WGI Dom Maklerski