WGI – Korekta na złotym

Na koniec dnia kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły już odpowiednio 3,9380 i 3,0680. O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji CPI w kwietniu. Wyniosła ona 0,7 proc. rok do roku, wobec 0,4 proc. w marcu. Dane opublikowane przez GUS, choć były słabsze od prognoz, które mówiły o inflacji na poziomie 0,6 proc, nie wpłynęły na notowania polskiej waluty. Obserwowane osłabienie złotego to tylko korekta, która póki co nie zmienia ogólnej sytuacji na rynku.

Krótkoterminowa prognoza

Prawdopodobne jest, że rynek będzie poruszał się w rytm eurodolara, a korekta ta, podobnie jak korekta na kursie EUR/USD, przeciągnie się na kolejne dni.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Dolar odrabia straty

W poniedziałek dolar odrabiał energicznie straty z ostatnich trzech tygodni (poza sesją azjatycką). Już od rana kurs EUR/USD spadał. Rano na otwarciu za 1 euro na rynku międzybankowym płacono 1,2930, a na koniec dnia dolara wyceniano na prawie 1,28. Do tak dynamicznej korekty przyczyniały się zapewne silne przeceny na rynku metali i surowców. O godzinie 15:00 podano także dane o zakupach amerykańskich papierów wartościowych. Okazało się, że w marcu br. napłynął do USA kapitał o łącznej wartości 69,8 mld USD. Chociaż dane były nieco słabsze od prognoz (rynek spodziewał się odczytu na poziomie 70-80 mld), to zostały dobrze odebrane przez inwestorów. Po chwilowym wahnięciu, dolar zaczął się dalej umacniać i ok. godziny 16 oglądaliśmy stabilizację w okolicach poziomu 1,28.

Krótkoterminowa prognoza

Dzisiejsze spadki mogą zapoczątkować silniejsze umocnienie amerykańskiej waluty, które może potrwać nawet tydzień. Warunkiem jest jednak wsparcie tego umocnienia przez czynniki fundamentalne.

Raport przygotował:

Marcin Golik

WGI