WGI – Realizacja zysków osłabia złotego

Bez wpływu na rynek pozostaje rozpoczynające się dzisiaj dwudniowe posiedzenie RPP. Na rynku panuje konsensus, że Rada nie obniży stóp mimo spadku inflacji w marcu. Decydujące mogą być czynniki, które wskazują rosnące zagrożenie większą inflacją w przyszłości, takie jak rekordowe ceny surowców na świecie, wyraźny wzrost przeciętnych płac oraz produkcji przemysłowej w Polsce.

Krótkoterminowa prognoza

Przed długim weekendem część inwestorów może zdecydować się na sprzedaż złotego, obawiając się zmniejszonej płynności na naszym rynku walutowym. Powinno to doprowadzić do korekty ostatnich spadków kursów EUR/PLN i USD/PLN.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Wtorkowy poranek nie przyniósł spodziewanych rozstrzygnięć na międzynarodowym rynku walutowym. Kurs eurodolara przez większą część dnia poruszał się w wąskim przedziale pomiędzy 1,2370 a 1,2415. Warto przy tym odnotować, że rynkowi nie udało się na trwałe pokonać poziomu 1,24, mimo podwyższonego zagrożenia geopolitycznego po zamachach w Egipcie.

Do przełamania oporu inwestorzy nie wykorzystali również lepszego odczytu indeksu klimatu gospodarczego monachijskiego instytutu Ifo, który niespodziewanie wzrósł w kwietniu do 105,9 pkt. z 105,4 pkt. w marcu. Analitycy szacowali spadek indeksu do 105 pkt. Po publikacji danych z Europy rynek ustabilizował się poniżej poziomu 1,24. Dopiero wejście do gry graczy zza oceanu ożywiło rynek i doprowadziło do trwałego wybicia ponad 1,24.

Krótkoterminowa prognoza

Wybicie eurodolara ponad poziom 1,24 sygnalizuje, że trend wzrostowy powinien być kontynuowany, a kurs EUR/USD może sięgnąć poziomu 1,26.

Raport przygotował:

Maciej Chojnacki