Wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce, według danych GUS, był niższy od spodziewanego i wyniósł 6,3 proc., a stopa bezrobocia wzrosła do 17,6 proc. W reakcji na spadek sprzedaży spadła rentowność polskich obligacji (obniżka stóp w styczniu stała się jeszcze bardziej prawdopodobna), jednak gorsze dane nie odbiły się na wartości złotego, inwestorzy czekali już na popołudniowe głosowanie nad projektem budżetu na 2006 r. Wstępne analizy wypowiedzi polityków pozwalały przypuszczać, że budżet powinien zostać przyjęty. Stało się to niemal pewne po wypowiedzi szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego o osiągniętym porozumieniu z Samoobroną, PSL i LPR. Złoty w tym czasie szybko umocnił się do dziennych maksimów: 3,82 zł za euro i 3,11 za dolara.
Podane przez GUS o 16.00 dane potwierdziły oczekiwania. Inflacja bazowa wyniosła jedynie 1,1 proc.
Krótkoterminowa prognoza
Przyjęcie budżetu i powstanie koalicji może oznaczać umocnienie się złotówki do euro. Najbliższy poziom wsparcia to 3,75. Z kolei wcześniejsze wybory i obniżenie przez RPP stóp procentowych może wpłynąć na wzrost kursu EUR/PLN do poziomu oporu 3,87.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Po nocnych wzrostach dzisiaj rano kurs EUR/USD ustabilizował się i testował poziom z wczorajszego popołudnia. Za euro płacono 1,2290 złotego. Wpływu na wspólną walutę nie miały doniesienia o wzroście zamówień w przemyśle o 4,9 proc. wobec oczekiwanego1,1 proc.
Silne euro niweluje oczekiwania inflacyjne i wzmacnia oczekiwania na podniesienie przez ECB stóp w strefie suro. Fakt podniesienia przez Bank Kanadyjski stóp o 0,25 punktów bazowych (do 3,5 proc) nie miał bezpośredniego wpływu na dolara.
Silna pozycja euro na rynku międzynarodowym wydaje się niezagrożona. Polepszające się wyniki makroekonomiczne Eurolandu zachęcają inwestorów do zakupu euro. Pomimo zahamowania wzrostu cen ropy, napięcie wokół dostaw tego surowca nie maleje, co niekorzystnie wpływa na dolara.
Krótkoterminowa prognoza
W najbliższych dniach korekta wczorajszych silnych wzrostów na eurodolarze może być kontynuowana. W środę rano (godz. 10.00) oczekiwany jest kolejny dobry odczyt indeksu IFO w Niemczech za styczeń.
Raport przygotowali:
Anna Rams
Marek Węgrzanowski
WGI Dom Maklerski