WGI – Złoty po długim weekendzie

Rozwiązanie kwestii politycznej, utworzenie po wielu miesiącach kolacji także poprawia nastroje na rynku. W okolicach południa odbyła się aukcja, na której Ministerstwo Finansów sprzedało roczne bony o wartości 1 mld zł. Popyt wyniósł 2,35 mld zł, a średnia rentowność 3,99 proc. Dobry popyt na bony utrzymuje się, a to może wskazywać, że inwestorzy zagraniczni nie mają ochoty wycofywać kapitału z naszego kraju. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe dni to próba przetestowania przez kurs US/PLN poziomu 2,90 – o ile dolar nadal pozostanie słaby na rynku międzynarodowym.

Na koniec dnia na rynku międzybankowym amerykańską walutę wyceniano na 3,0050 złotego, euro zaś kosztowało 3,8250.

Krótkoterminowa prognoza

Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe dni to próba przetestowania poziomu 2,90 na USD/PLN, o ile dolar nadal pozostanie słaby na rynku międzynarodowym.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Korekta na kursie EUR/USD

Na otwarciu sesji międzynarodowej w poniedziałek wyraźnie było widać, że kupujący eurodolara nadal nie chcą zrezygnować i dalsze wzrosty są możliwe. Niewątpliwie antydolarowych nastrojów nie złagodziła wypowiedź szefa Banku Japonii, który w weekend przyznał, że rośnie prawdopodobieństwo podwyżek w Kraju Kwitnącej Wiśni. Nadal napięte stosunki na linii Teheran – Waszyngton również budzą obawy inwestorów. Zgodnie z przewidywaniami do południa kurs EUR/USD wzrósł do 1,2784 dolara i tym samym znalazł się na najwyższym poziomie od 12 maja 2005 r. Na więcej jednak sił nie starczyło i od tego momentu do końca dnia dolar powoli odrabiał straty. W godzinach popołudniowych korekta przybrała na sile, kurs EUR/USD spadł w okolice 1,27.

Krótkoterminowa prognoza

Poniedziałkowa korekta nie zmienia układu sił na rynku. W dalszym ciągu rynek jest antydolarowy, a szanse na silniejsze umocnienie waluty amerykańskiej są niewielkie.

Raport przygotował

Marcin Golik

WGI