WGI – Złoty pod wpływem kursu EUR/USD

Złoty w stosunku do dolara zachowywał się nerwowo i nie potrafił jasno określić kierunku. Dopiero rozstrzygnięcie przyniosły dane z rynku Stanów Zjednoczonych opublikowane w czwartek i piątek. Nie były to dobre dane dla dolara, co pozwoliło na znaczny spadek kursu USD/PLN pod koniec tygodnia.

Ten tydzień pokazał jak bardzo ruchy na kursie EUR/USD oddziałują na naszą walutę. Dodatkowo na początku tygodnia giełda nie pozwalała na umocnienie się złotego, jednak pod koniec tygodnia te informacje zdawały się nie mieć znaczenia.

Krótkoterminowa prognoza

W najbliższym tygodniu kurs złotego będzie zależał od sytuacji na rynku międzynarodowym. Jednak sytuacja, jaka miała miejsce w tym tygodniu, pozwala zakładać, że umacnianie się złotego w najbliższym czasie ma znacznie większe prawdopodobieństwo.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Dolar odrabia straty

Na rynku eurodolara ostatnie pięć dni pozwoliło odrobić nieco strat amerykańskiej walucie. Już na początku tygodnia było wiadomo, że tylko dobre odczyty danych makroekonomicznych mogą pomóc dolarowi i dać więcej informacji na temat przyszłych ruchów Zarządu Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej. Kolejny raz więc uwaga inwestorów skupiona była na publikacjach, tym bardziej, że w tym tygodniu ukazały się raporty o inflacji, bardzo ważne przy ocenie nastawienia FED.

Pierwszy pojawił się raport o inflacji producenta. PPI wzrosła w kwietniu o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzroście o 0,5 proc. w marcu. Rynek prognozował wzrost inflacji odpowiednio o 0,7 proc. i 0,2 proc. Następnie okazało się, że inflacja konsumenta CPI również wzrosła powyżej prognoz (wzrost w kwietniu o 0,6 proc.). Analitycy szacowali wzrost inflacji w kwietniu odpowiednio na poziomie 0,5 proc. Inne ważne dane również nie szkodziły zielonemu. Napływ kapitałów netto w marcu był na przyzwoitym poziomie prawie 70 mld USD, a indeks Fed z Filadelfii wzrósł niespodziewanie do 14,4 pkt. zamiast spaść jak głosiły prognozy. Ostatecznie na koniec tygodnia eurodolar był w okolicach tygodniowego minimum, czyli 1,27, prawie trzy centy niżej niż na początku sesji azjatyckiej w poniedziałek, kiedy kurs EUR/USD był na poziomie 1,2970.

Krótkoterminowa prognoza

Przekroczenie poziomu 1,29 może na długo spowodować, że nie zobaczymy kursu poniżej tego poziomu. Droga do 1,31 została otwarta.

Raport przygotował:

Damian Stefański

WGI