Cena euro oscylowała na początku dnia w okolicach 4,3750 zł, a dolara nieznacznie poniżej 3,42 zł. Po południu kursy EUR/PLN i USD/PLN osiągnęły dzienne minima odpowiednio na poziomie 4,3390 i 3,3920.
W ciągu dnia nie napływało zbyt dużo informacji na rynek. Na uwagę zasługuje z pewnością komentarz wiceprezesa Bundesbanku, który zauważył, że nowe kraje UE potrzebują wiele lat, aby spełnić warunki konwergencji i wejść do strefy euro.
Decyzja RPP nie powinna wywołać gwałtownych ruchów na rynku. Mało prawdopodobne jest, aby w tym gremium znalazła się większość głosująca za podwyżką stóp. Dla rynków finansowych ważny będzie komunikat z posiedzenia władz monetarnych.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,3965 złotego, a jedno euro na 4,3374 złotego (odchyl.– 8,52 proc.).
Krótkoterminowa prognoza
Złoty może w najbliższym czasie wciąż nieznacznie zyskiwać na wartości. Cena euro powinna się poruszać w przedziale 4,32-38. Kurs dolara przy braku zmiany sentymentu na rynku międzynarodowym utrzyma się poniżej 3,40
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
USD/JPY
Dzisiejsza sesja na rynku dolarjena przebiegała bez większych emocji, a inwestorzy nie robili nic, aby zmienić nudny przebieg sesji. Zarówno dane z giełdy tokijskiej jak i z parkietów nowojorskich nie miały dziś żadnego wpływu na notowania z rynku dolarjena. Kurs USD/JPY praktycznie cały dzień oscylował w przedziale od 106,6 do 107.
W obecnej chwili pozycja jena, który jest najsilniejszy względem dolara od 6 miesięcy wydaje się relatywnie stabilna jednak lekka korekta do 107,50 nie jest wykluczona. Inwestorzy czekają teraz na dzisiejsze dane makroekonomiczne dotyczące zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Do tego czasu kurs powinien przebywać w paśmie ustalonym przez rynek. W zależności od charakteru informacji, które napłyną ze Stanów Zjednoczonych o godz. 16 zależeć będzie zachowanie się rynku. Wydaje się, że inwestorzy już zdążyli uwzględnić negatywne informacje z USA. W krótkim horyzoncie czasowym ruch na rynku mogą przynieść jedynie dane lepsze od prognoz.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 106,55 jena.
Krótkoterminowa prognoza
USD/JPY w najbliższych dniach może testować wsparcie na poziomie 105. Inwestorzy będą jednak czekać na dane dotyczące zaufania konsumentów. W przypadku pozytywnych informacji dolar może próbować wybić się ponad poziom 107, natomiast w przypadku negatywnego obrazu amerykańskiej gospodarki, inwestorzy spróbować przetestować wspomniany poziom 105.
EUR/USD
Wtorkowa sesja zatrzymała dziesięciodniowe spadki dolara względem euro. Wprawdzie w nocy na sesji azjatyckiej kurs EUR/USD sięgnął najwyższego od 8 miesięcy poziomu 1,2840 to sesja w Londynie rozpoczęła się niżej, w okolicach 1,2810.
Na początku notowań dolar nadrabiał straty i od południa kurs konsolidował się między 1,2780 – 1,28. Jeszcze przed południem Europejski Bank Centralny opublikował dane o rachunku bieżącym za sierpień. Nadwyżka obrotów strefy euro spadła do 2,1 mld euro wobec 2,8 mld euro miesiąc wcześniej. Inwestycje portfelowe i bezpośrednie netto zamknęły się napływem 9,6 mld euro wobec odpływu 39,2 mld euro w lipcu. Inwestorzy oczekiwali jednak na doniesienia z USA ograniczając handel do minimum. O godz. 16.00 na rynek napłynęły złe informacje zza oceanu. Wartość indeksu zaufania konsumentów po raz drugi z rzędu rozczarowała uczestników rynku. Indeks spadł w październiku do 92,8 pkt z 96,7 pkt we wrześniu. Kurs eurodolara jednak nie zareagował nerwowo i pozostał w okolicach 1,28.
O godz. 16.10 jedno euro wyceniane było na 1,2785 dolara.
Krótkoterminowa prognoza
Środowa sesja przyniesie kolejną serię danych makro. Ostatnie publikacje zdecydowanie nie pomagają dolarowi. Przewidujemy, że najbliższe dni przyniosą testowanie poziomu 1,29. Najbliższym silnym wsparciem jest 1,2710.
Raport przygotował:
Marek Węgrzanowski
Warszawska Grupa Inwestycyjna S.A.