Wiceminister o zmianach czekających biura podróży

Wywiad, jakiego wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska udzieliła „Gazecie Prawnej” przybliża stanowisko resortu w sprawie planowanych zmian na rynku usług turystycznych. Gwarancje ubezpieczeniowe dla toureoperatorów zostaną podniesione, do życia najwyraźniej powołany zostanie również Fundusz Zabezpieczeń Turystycznych. Nowe regulacje zostaną zapisane w osobnym akcie prawnym, a nie jak można by się spodziewać w nowelizowanej właśnie ustawie o usługach turystycznych.

„-Instytucja ta powinna być powołana odrębnym aktem prawnym. To, jaki status miałby Fundusz i jaką formę prawną by przybrał, wymagałoby dogłębnej analizy. W tej chwili jesteśmy na etapie nowelizacji ustawy o usługach turystycznych. Ministerstwo opracowało już projekt ustawy i nie przewidujemy w nim żadnych istotnych zmian„, mówi wiceminister Sobierajska na łamach dziennika.

„– Zmiana wysokości gwarancji ma na celu pokrycie w pełnej wysokości kosztów powrotu klienta do kraju oraz pokrycie w pełnej wysokości zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w razie niewykonania zobowiązań umownych. Będzie się to wiązać ze zmianą minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej„, dodaje Katarzyna Sobierajska.

Fundusz Zabezpieczeń Turystycznych to pomysł forsowany przez Polską Izbę Turystyki. Głównym powodem do jego powołania ma być większa ochrona klientów biur podróży. Dotychczas każdy z operatorów wycieczek miał co prawda ustawowy obowiązek ubezpieczenia, w praktyce jednak zabezpieczenia okazywały się niewystarczające i w razie upałości biura pojawiały się problemy z wypłatą odszkodowań dla wszystkich poszkodowanych klientów.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”, w rozmowie Katarzyny Wójcik-Adamskiej z Katarzyną Sobierajską – „Fundusz Zabezpieczeń Turystycznych zagwarantuje pokrycie roszczeń klientów upadłych biur podróży”, s.