Wiceprezes KIR: Spadkobierca uzyska informacje w dowolnej placówce

Moduł Spadkobierca został udostępniony bankom do testowania. Dzięki tej usłudze każdy spadkobierca posiadający odpowiedni tytuł prawny, będzie mógł szybko i bezproblemowo ustalić w którym banku osoba zmarła posiadała rachunki bankowe – mówi w rozmowie z PRNews.pl Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR.

Wojciech Boczoń, Bankier.pl: Projekt nowej ustawy nie precyzuje z jakiego narzędzia mają korzystać banki do wymiany informacji. Może być to system Ognivo, ale równie dobrze zarządzaniem danych może zająć się odrębna spółka. Co przemawia za rozwiązaniem opracowanym przez KIR?


Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR: Ognivo, jako narzędzie umożliwiające komunikację online pomiędzy bankami i innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o klientach banków funkcjonuje już od lat. Aplikacja powstała jako narzędzie do wymiany informacji o rozliczeniach i obsługi reklamacji. Za pośrednictwem Ognivo z bankami komunikują się wyłącznie uprawnione podmioty, w tym ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne i komornicy sądowi. Aplikacja zbudowana jest z modułów realizujących różne funkcje i dopasowanych do rodzaju uczestnika i jego potrzeb.

Każdy uczestnik ma dostęp tylko do takich informacji, które są niezbędne do wykonywania jego czynności. Z uwagi na fakt, że już obecnie Ognivo realizuje funkcje zbliżone pod względem technicznym do wymiany informacji o kontach uśpionych oraz z racji szerokiego uczestnictwa banków, wydaje się być dobrym kandydatem do spełnienia potrzeb w tym zakresie.

Co więcej KIR zakończył prace nad nowym modułem aplikacji Ognivo, przeznaczonym do przekazywania pomiędzy bankami informacji o tzw. kontach uśpionych, który z początkiem marca został udostępniony bankom do testowania.

W związku z upowszechnieniem tej aplikacji w bankach można się spodziewać, że w przypadku większości placówek bankowych moduł Spadkobierca w krótkim czasie zostanie udostępniony klientom. Dzięki tej usłudze każdy spadkobierca posiadający odpowiedni tytuł prawny, będzie mógł szybko i bezproblemowo ustalić w którym banku osoba zmarła posiadała rachunki bankowe.

Związek Banków Polskich rekomenduje Ognivo. Czy oznacza to, że sprawa jest już przesądzona?


KIR opracowuje i wdraża konkretne rozwiązania na potrzeby środowiska bankowego, ale w tym przypadku nie do nas należy decyzja, co do wykorzystania dostarczanego przez KIR narzędzia.

Jak dokładnie ma działać moduł „Spadkobierca” podłączony do systemu Ognivo?


Spadkobierca, który posiada dokumenty poświadczające jego prawo do dziedziczenia, będzie składał w placówce banku wniosek o udzielenie informacji, uiszczając opłatę określoną przez bank. Pracownik banku za pomocą aplikacji wyśle w sposób automatyczny do wszystkich banków korzystających z dedykowanego modułu zapytanie o to, czy prowadzą rachunek danej osoby. Po przeprowadzeniu weryfikacji, pytane banki odeślą informacje o istnieniu rachunku lub jego braku.

Klient będzie mógł zatem w jednym miejscu – w banku, w którym złożył wniosek – otrzymać kompleksową informację. Aplikacja pozwoli na ustalenie, czy i w jakich bankach zmarły posiadał rachunki. Jednak w celu weryfikacji rodzaju rachunku i jego salda, wnioskodawca będzie musiał udać się do placówki danego banku. KIR nie ma dostępu do danych osób, których dotyczy zapytanie, ani do informacji o rachunkach bankowych, a w wymianie informacji pełni taką samą rolę jak poczta w przypadku gdy korespondencja między bankiem a klientem prowadzona jest

w formie papierowej.

Klient będzie mógł uzyskać informacje o uśpionych środkach w dowolnej placówce? Obecnie klient musiałby złożyć odpowiednie wnioski we wszystkich bankach z osobna.


Klient, który będzie chciał ustalić czy i w jakich bankach osoba zmarła posiadała rachunki bankowe, będzie mógł uzyskać taką informację w dowolnej placówce każdego banku, korzystającego z aplikacji Ognivo.

Co w sytuacji, gdy banki wybiorą Ognivo, a SKOK-i będą optowały za innym rozwiązaniem?


Jak już wcześniej wspominałem decyzja, co do wykorzystania nowego modułu aplikacji Ognivo nie leży po naszej stronie. Możemy jednak potwierdzić, że SKOK-i także wstępnie deklarują zainteresowanie korzystaniem z modułu Spadkobierca.

Moduł spadkobierca ułatwi też pracę komornikom. Czy moduł „Spadkobierca” będzie też dostępny dla tej branży? Jeśli tak, to jakie opłaty będą się wiązały z dostępem do bazy informacji o „martwych kontach”?


Komornicy sądowi i skarbowi korzystają z – udostępnianego w aplikacji Ognivo – Modułu zapytania o rachunki bankowe dłużników. Obecnie nie przewidujemy możliwości korzystania przez komorników z modułu Spadkobierca.