Więcej nowych zamówień i wyższa inflacja na świecie

Mamy już pełen bilans styczniowej aktywności przemysłu na świecie. Globalny wskaźnik PMI podniósł się do 51,2 pkt z 50,5 pkt w grudniu. Był to najlepszy wynik od 7 miesięcy, ale utrzymał się jednocześnie aktywność pozostała poniżej długoterminowej średniej.

Największy progres nastąpił w zakresie nowych zamówień, w przypadku których wskaźnik wzrósł z 49,3 pkt do 51,6 pkt. Znaczącą zwyżkę odnotowany został również w zakresie cen produkcji, gdzie mieliśmy przyspieszenie z 50 do 52,4 pkt. Niewielki progres był udziałem bieżącej produkcji (wzrost z 51,8 do 52 pkt). Doszło przy tym do dalszego spowolnienia wzrostu zatrudnienia. (wskaźnik spadł z 51,3 do 51 pkt). Styczniowe dane, wykazujące zróżnicowaną sytuację w poszczególnych sferach gospodarki, każą coraz bardziej liczyć się ze scenariuszem przedłużonego okresu stagnacji gospodarczej na świecie. Koniunktura nie będzie się znacząco pogarszać, ale też nie dojdzie do istotnego jej progresu.

Jednocześnie zwraca uwagę przyspieszenie inflacji, która najwyższa była w Polsce, Indiach i Turcji, a znacząco przyspieszyła w USA, Kanadzie i Włoszech. Utrzymanie tej tendencji będzie stawiać banki centralne w tych krajach w coraz mniej komfortowym położeniu z punktu widzenia restrykcyjności polityki monetarnej. To szczególnie istotne w kontekście działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Brak ważniejszych publikacji gospodarczych sprzyja dziś ustabilizowaniu się nastrojów na rynkach finansowych przed jutrzejszymi raportami o stanie sektora usług na świecie.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Rynki nieruchomości

Najszybszy wzrost wydatków budowlanych od 4 miesięcy nastąpił w grudniu w Stanach Zjednoczonych. Podniosły się w skali miesiąca o 1,5%, ale w porównaniu z grudniem 2010 r. był o 2% niższe. Grudniowy wynik  plus zaskoczył analityków, ale jego optymistyczny wydźwięk jest w dużej części pozorny. Dane za poprzedni miesiąc zostały mocno zweryfikowane w dół, stąd przy niższej bazie porównawczej większy miesięczny wzrost. Raport na temat wydatków budowlanych jest o tyle wartościowy, że pokazuje cały przekrój aktywności w tej sferze gospodarki. Roczny spadek pokazuje, że wciąż można mówić jedynie o stabilizacji, a nie poprawie sytuacji. Wydatki prywatne podniosły się w grudniu o 2,1%, do najwyższego poziomu od grudnia 2009 r. Wydatki na inwestycje mieszkaniowe podniosły się o 0,8%, a związane z remontami o 0,2%. Najmocniej zwiększyły się wydatki niemieszkaniowe (głównie inwestycje przeprowadzane przez firmy), o 3,3%. W przypadku wydatków publicznych nastąpiła zwyżka o 0,5%.

Od dewelopera

W sobotę – 4 lutego w godz. 10-16 firma Dom Development organizuje Dzień Otwarty na Osiedlu Adria zlokalizowanego przy ul. Jugosłowiańskiej 15 na warszawskiej Pradze Południe. Aktualnie w ofercie znajdują się mieszkania z I i II etapu, którego budowa zakończyła się w IV kwartale 2011 roku. Dostępne lokale 1, 2, 3 i 4-pokojowe mają pow. od 37,40 do 97,10 m kw. Do większości mieszkań przynależy balkon lub taras. Generalnym wykonawcą II etapu Osiedla Adria jest firma ERBUD, a planowany termin zakończenia budowy to wrzesień 2012.

Źródło: Home Broker