Wielka Brytania liderem

Tymczasem liczba kart płatniczych używanych w Europie wciąż rośnie. W 2002 roku na dorosłego Brytyjczyka przypadały 2,4 karty, co oznacza, że od tego czasu nastąpił wzrost o 17%. Do 2011 roku stosunek ten ma natomiast przekroczyć wartość 3,0. Tendencja wzrostowa dotyczy również pozostałych krajów europejskich. Przykładowo, w Niemczech i Francji, gdzie liczba kart na osobę wynosi średnio 1,6 i 1,0, ma ona wzrastać w tempie odpowiednio 26% i 21% rocznie.

Tak wysokie miejsce Wielkiej Brytanii w rankingu spowodowane jest specyficznym podejściem tamtejszych konsumentów do wykorzystywania kart płatniczych. Brytyjczycy używają bowiem kart nie tylko do płacenia za codzienne zakupy, lecz także coraz częściej traktują je jako bardzo dobre źródło kredytowania. Ubiegają się więc o coraz to nowe karty kredytowe, starannie wyszukując najkorzystniejsze dla siebie oferty, gwarantujące często oprocentowanie 0%. Takie podejście do zastosowania kart płatniczych nie przyjęło się jeszcze w pozostałych krajach europejskich, jednak ma się to wkrótce zmienić.

Liczba kart kredytowych przypadających na dorosłego mieszkańca Wielkiej Brytanii wynosiła w ubiegłym roku 1,4 (najwięcej w Europie), czyli aż dwukrotnie więcej niż w zajmującej drugie miejsce ze stosunkiem 0,7 Norwegii. Dla porównania, w Hiszpanii liczba ta wynosi 0,4 karty, a w Niemczech 0,06 – zaledwie jeden na 16 Niemców posiada kartę kredytową. Jest to związane z ogromną dyscypliną, charakteryzującą ten naród – jak widać – również w odniesieniu do wydatków. Stąd też małe zainteresowanie długim okresem bezodsetkowym, który tak bardzo nęci Brytyjczyków.

Przewiduje się jednak, że kraje europejskie wkrótce zaczną gonić Wielką Brytanię, gdyż ich mieszkańcy zaczynają powoli doceniać możliwości, jakie daje im korzystanie z kart kredytowych. Może się to zbiec z nasyceniem rynku brytyjskiego, który spowolni nieco roczny wzrost liczby kart w tym kraju. Tym niemniej, nawet jeśli Wielka Brytanii straci nieco swoją przewagę, najprawdopodobniej wciąż pozostanie liderem na europejskim rynku.

Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 7 (14) 17 lutego 2008


Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.


Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?


Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/!