Wiosenna ofensywa Saxo Banku: polski numer IBAN, pomoc w rozliczaniu zysków w PIT oraz funkcja dodatkowego zarabiania dzięki wypożyczaniu akcji i ETF

Saxo Bank rozwija swoją ofertę dla klientów z Polski. W ostatnim czasie duński bank inwestycyjny obniżył prowizje oraz zlikwidował opłatę za przechowywanie instrumentów finansowych (tak zwane custody fee). Wprowadzono nową platformę SaxoInvestor, pozwalającą na prostsze, intuicyjne i spersonalizowane inwestowanie oraz powstała polska wersja Centrum Wsparcia.

fot. Saxo Bank

Rozszerzono dostępność w języku polskim bardzo cenionych przez rynek i klientów materiałów analitycznych i edukacyjnych. Poprawiono także warunki oprocentowania wolnych depozytów w różnych walutach – dla PLN to nawet 5,06%, przykładowo dla USD – 3,30% (stan na 09/02/2023 r. na rachunku VIP), a to nie koniec zmian.

Od 6 marca Saxo Bank uruchomi polski numeru rachunku IBAN, co umożliwia dokonywanie wpłat w PLN.

„Środki nadal będą przelewane do Danii, umożliwiając dywersyfikację geograficzną, jednak wykorzystanie lokalnego rachunku oznacza, że przelewy będą szybsze i tańsze” – mówi Marcin Ciechoński, dyrektor marketingu Saxo Banku w Europie Środkowo-Wschodniej. „Klienci nadal będą mieli możliwość dokonywania wpłat w polskiej walucie na dotychczasowe duńskie rachunki”.

Kolejnym udogodnieniem dla polskich klientów jest raport podatkowy, ułatwiający rozliczenie formularzy PIT. Już od połowy marca klienci banku, którzy wygenerują zysk lub stratę (np. w związku z zamknięciem pozycji, otrzymaniem dywidendy czy odsetek od depozytu), otrzymają raport z wyliczonymi wartościami i wskazanymi polami w formularzu PIT. Otrzymają oni także możliwość pobrania szczegółowych zestawień danych użytych do wyliczenia wartości podanych w raporcie. Uwzględnia on dywidendy ze spółek zagranicznych oraz wszystkie subkonta klientów, wliczając w to konta walutowe. Transakcje są przeliczane na PLN wg kursów Narodowego Banku Polskiego.

Raporty przygotowywane są z zachowaniem należytej staranności w zakresie analizy i interpretacji przepisów polskiego prawa podatkowego oraz obliczeń danych finansowych. Jednak to klienci są odpowiedzialni za dokonanie oceny przepisów w celu poprawnego przygotowania rozliczenia podatkowego – na przykład, jeśli osiągają oni jakiekolwiek dochody z zysków kapitałowych poza Saxo Bankiem podlegające polskiemu opodatkowaniu, ostateczna wersja zeznania podatkowego może różnić się od informacji zawartych w raporcie.

Ostatnią z nowości dla polskich klientów Saxo Banku, która zostanie wprowadzona w marcu, jest funkcjonalność pozwalająca na generowanie dodatkowych zysków: możliwość wyrażenia zgody na wypożyczanie akcji i ETFów. To bezpłatny i elastyczny sposób na dodatkowe zarabianie dzięki już posiadanym instrumentom.

Po aktywowaniu tej usługi, wszystkie kwalifikujące się akcje i fundusze ETF na danym rachunku zostaną udostępnione do wypożyczenia. Jeśli pojawi się na nie zapotrzebowanie, proces przebiegnie automatycznie i zostanie dodatkowo zabezpieczony przez Saxo Bank, aby zminimalizować ryzyko. Pod koniec każdego miesiąca klienci otrzymają zapłatę za swój udział w przychodach z tych instrumentów, które rzeczywiście zostaną wypożyczone.

„Przez cały czas akcje i fundusze ETF wciąż należą do klientów wypożyczających – figurują w ich portfelu, otrzymują oni płatności odpowiadające dywidendom i mogą dokonać ich sprzedaży, kiedy tylko zechcą: sharing economy w praktyce!” – mówi Ciechoński.

Źródło: Saxo Bank