Wirus Zika – zalecenia ostrożności

W związku z doniesieniami na temat rozprzestrzeniającego się wirusa Zika w Ameryce Południowej, a takżepierwszymi przypadkami tego wirusa odnotowanymi w Europie, Europ Assistance radzi podróżującym na co zwrócić uwagę i jak zapobiegać zarażeniu.


Wirus Zika po raz pierwszy wykryto w latach 40 w Ugandzie. Od tego czasu rozprzestrzenił się na środkową i zachodnią część Afryki, a także na część Azji i region Pacyfiku. W ciągu dwóch ostatnich lat odnotowano jego obecność w niektórych krajach Ameryki Południowej i Środkowej (Brazylia, Kolumbia, Surinam, Meksyk, Salwador, Gwatemala, Paragwaj oraz Wenezuela), a także w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich dniach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wirus Zika rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki, oprócz Kanady i Chile. Istnieje także ryzyko, wirus przedostanie się do Europy wraz z podróżującymi wracającymi z regionów, gdzie panuje epidemia. Pierwsze przypadki osób z pozytywnym testem na obecność wirusa Zika zanotowano w Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Czym jest Zika?


Wirus jest roznoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. Bardzo często zarażenie przebiega bezobjawowo, u części osób występują objawy podobne do malarii (bóle głowy, mięśni, gorączka, bóle i obrzęki stawów, wysypka). Symptomy pojawiają się zazwyczaj do dwóch tygodni od zakażenia i nie trwaj dłużej niż tydzień. Ponieważ objawy odpowiadają również zwykłym chorobom wirusowym, ciężko je prawidłowo zdiagnozować i połączyć z ukąszeniem komara.

Na chorobę wywoływaną Zika nie ma lekarstwa, walczy się jedynie z objawami choroby, np. poprzez zbicie gorączki, czy dolegliwości bólowych itp. Nie istnieje również szczepionka przeciwko temu wirusowi.

Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Naukowcy posiadają coraz więcej dowodów na to, że zakażenie wirusem Zika powoduje pojawienie się mikrocefalii (małogłowie) u dzieci. Najwięcej takich przypadków zaobserwowano w Brazylii, gdzie od października ub.r. wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt.

Objawy i prewencja


Europ Assistance Polska wszystkim osobom podróżującym w rejony występowania wirusa zaleca ostrożność i rekomenduje następujące środki zapobiegawcze:

Jeśli pomimo zastosowania środków ostrożności zaobserwujemy poniższe objawy, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem:

Rekomenduje się, aby osoby wybierające się do Ameryki Południowej przed każdym wyjazdem sprawdziły informacji dotyczących bezpieczeństwa, które znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Polak za granicą”.

/Europ Assistance