Właściciel łatwiej ustanowi nową hipotekę

Właściciel nieruchomości na opróżnionym miejscu będzie mógł ustanowić nową hipotekę albo przenieść na nie inną hipotekę, która obciąża nieruchomość. Gdyby zaś hipoteka wygasła tylko częściowo, to właścicielowi będzie wolno rozporządzać swobodnie miejscem hipotecznym tylko w tej części. Nie będzie jednak dopuszczalny wpis na tym miejscu hipoteki przymusowej.
W przypadku przeniesienia hipoteki na opróżnione miejsce, właściciel nie będzie mógł rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym tylko wówczas, gdy hipoteka wygaśnie na skutek egzekucji z nieruchomości.
Gdyby zaś została wykreślona hipoteka, a na jej miejsce nie została wpisana inna, to wówczas właściciel będzie miał prawo rozporządzać w przyszłości tym miejscem, pod warunkiem że jego prawo zostanie wpisane do księgi wieczystej.
Projekt przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości przewiduje, że do wykreślenia wygasłej hipoteki oraz do wpisu uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem potrzebne będzie oświadczenie właściciela nieruchomości. Nie będzie można też zobowiązać właściciela nieruchomości do tego, aby nie rozporządzał opróżnionym miejscem hipotecznym.
Projekt ustawy po uchwaleniu przez Sejm wejdzie w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia przepisów w Dzienniku Ustaw.
Gazeta Prawna 11.12.2008 (242) – str.12
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz