Właściciel nie decyduje o rejestracji

Obowiązek meldowania się na czas nieokreślony i określony zostanie zastąpiony obowiązkiem rejestracji podstawowego i dodatkowego miejsca zamieszkania, w związku z wyjazdem wakacyjnym, pobytem u krewnych lub inną krótkotrwałą zmianą miejsca pobytu. Do dopełnienia obowiązku rejestracji podstawowego i dodatkowego miejsca pobytu nie będzie potrzebna zgoda właściciela lub zarządcy budynku, a dopełnienie takich formalności potrzebne jest teraz, gdy np. ktoś chce zameldować się na pobyt stały.

– Skoro właściciel nie będzie musiał potwierdzać faktu zamieszkiwania i przez to wyrażać zgody na zameldowanie albo w przyszłości zarejestrowanie danej osoby, to doprowadzi to do takiej sytuacji, że każdy będzie mógł zarejestrować się tam, gdzie faktycznie mieszka – tłumaczy adwokat Maciej Lipiec z kancelarii adwokackich. Uporządkuje to ewidencję ludności, bo teraz często wiele osób nie może zameldować się z powodu waśni rodzinnych albo nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości. Wielu właścicieli lokali odmawia zameldowania lokatorów, bojąc się utraty prawa do mieszkania – dodaje Maciej Lipiec.

Nawet Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 maja 2002 r., sygn. akt. K 20/01 uznał za nieuzasadnione przekonanie właścicieli, że mają prawo wyrażać zgodę na zameldowanie osoby w lokalu mieszkalnym stanowiącym ich własność. Zdaniem Trybunału naruszało to konstytucyjną zasadę proporcjonalności.

Nowy wzór dowodu osobistego

Zniesienie obowiązku meldunkowego będzie wiązało się z wprowadzeniem nowego wzoru dowodu osobistego oraz ze zmianą systemu obiegu informacji między rejestrem PESEL a urzędami, które rejestrują zdarzenia związane z tożsamością i statusem prawno-administracyjnym obywatela.

Kiedy zostaną zakończone prace nad projektem ustawy określającej nowy wzór dowodu osobistego ? Czy będą sankcje za niedopełnienie obowiązku zarejestrowania miejsca zamieszkania? W jakim terminie trzeba będzie zgłosić podstawowe miejsce zamieszkania ? Kto wyrejestruje obywatela z poprzedniego miejsca zamieszkania ?

Więcej: Gazeta Prawna 16.12.2008 (245) – str.2-3

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz