SKO PKO Banku Polskiego oszczędzania uczy się już trzecie pokolenie młodych Polaków. Na co zbierali pieniądze uczniowie kilkadziesiąt lat temu? Jakie nagrody i odznaki mogli zdobyć za regularne oszczędzanie? Tego i wiele więcej można dowiedzieć się z wystawy „80 lat SKO” we Wrocławiu.
Obecnie do SKO PKO Banku Polskiego należy co 3. szkoła podstawowa w kraju. Jak uczniowie opisują SKO, które w tym roku obchodzi 80-lecie? „Jest to coś, w czym cały rok zbieram pieniądze na swoje wydatki i na wakacje”, „To taki szkolny bank”, „Dzięki temu oszczędzam”.
Z okazji jubileuszu zorganizowano wystawę, pokazującą fenomen tego najstarszego, największego i najbardziej innowacyjnego w Polsce programu edukacji finansowej dla dzieci. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, plakaty i dokumenty oraz pamietające poprzednie stulecie gadżety. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię. Można zobaczyć m.in. wydawany od lat 50. periodyk „Wiadomości SKO”, do którego wiersze o oszczędzaniu pisał np. Jan Brzechwa, czy plakaty anonsujące konkursy SKO, tworzone przez najwybitniejszych polskich rysowników i grafików. Autorem jednego z nich jest Tomasz Lew Leśniak, twórca kultowej postaci Jeża Jerzego. Całość ekspozycji wzbogaca stół multimedialny z ekranem dotykowym – z zabawami i materiałami interaktywnymi.
Wrocław jest jedenastym miastem, w którym w tym roku gości wystawa. Można ją oglądać do 27 listopada 2015 r. w Galerii Handlowej Sky Tower na I. piętrze przy ul. Powstańców Śląskich 95 (od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-21.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00-20.00), a jej wirtualna wersja jest dostępna na specjalnej stronie: www.pkobp.pl/80-lat-sko. Wcześniej ekspozycję mogli odwiedzać mieszkańcy m.in. Łodzi, Poznania, Szczecina, Torunia, Białegostoku, Rzeszowa, Katowic i Lublińca.
SKO to nie tylko nauka oszczędzania. Program obejmuje także podstawy bankowości, ekonomii oraz ekologii i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W latach 2010-2012 przeszedł gruntowną rewitalizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej praktyczny i atrakcyjny – zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Stworzony przez PKO Bank Polski serwis SKO jest pierwszym tak kompleksowym, łatwym w obsłudze, intuicyjnym, bezpiecznym i przyjaznym graficznie produktem dla najmłodszych. Dzięki niemu dzieci mogą m.in. zakładać wirtualne skarbonki, zdobywać specjalne odznaki i oczywiście na bieżąco sprawdzać stan środków na rachunku oraz historię oszczędzania.
Szkoły, które przystępują do SKO, zyskują możliwość uczestnictwa w programie unikalnym nie tylko w skali kraju, ale też Europy, oraz szansę promocji swoich działań w internecie na platformie SzkolneBlogi.pl.Tam mogą pochwalić się swoją pomysłowością. Wystarczy odwiedzić serwis, aby przekonać się, jakie realne korzyści płyną ze zbiórki surowców wtórnych, jak napisać bajkę o oszczędzaniu i co zrobić, by na wycieczce szkolnej nie tylko świetnie się bawić, ale także wykazać się przedsiębiorczością.
Mocną stroną programu jest też przemyślany i spójny walor edukacyjny, na który składają się m.in. scenariusze lekcji objęte patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratoriów oświaty, publikacje: „Smakowite SKO”, „Pięć sposobów na ekooszczędzanie – przewodnik dla dzieci i rodziców” czy dwie książeczki „Przygody Kuby Pieniążka i Żyrafy Lokatki, czyli dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy” oraz „Kuba Pieniążek oszczędza na wielką podróż. Zacznij przygodę z oszczędzaniem”. Szkoły przystępujące do programu otrzymują materiały dydaktyczne w formie książkowej (w formie elektronicznej znajdują się na stronie www.pkobp.pl/sko). Edukacyjny przekaz PKO Banku Polskiego trafia do dzieci również za pośrednictwem portalu „Bankomania” (zakładka Bankodzieci), magazynu edukacyjnego dla najmłodszych „Brawo Bank” dostępnego również w wersji mobilnej – na tablety i smartfony.
Bank dba również o bezpieczeństwo SKO-wiczów. W ubiegłym roku szkolnym we współpracy z Komendą Główną Policji został stworzony materiał edukacyjny przypominający uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Materiał wraz z gadżetami odblaskowymi otrzymali wszyscy uczniowie oszczędzający w SKO oraz dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z oszczędzaniem.
W październiku obchody jubileuszu 80 lat SKO prowadzonego przez PKO Bank Polski oraz towarzysząca temu wystawa, zostały jednomyślnie uznane „Inicjatywą Edukacyjną Roku”.