Ostatnie lata to czas dynamicznego rozwoju rynku mieszkaniowego we Wrocławiu. Powstające nowe inwestycje, adaptacja niezagospodarowanych terenów i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom osób szukających własnego mieszkania sprawiają, że stolica Dolnego Śląska wciąż zyskuje na atrakcyjności. Jako przykład inwestycji zmieniającej krajobraz Wrocławia mogą posłużyć Promenady Wrocławskie.
Działania deweloperów mające na celu ożywienie poszczególnych części miasta są niezwykle istotne. Służą nie tylko pobudzeniu miasta, jego promocji czy poprawieniu wizerunku. Chodzi także o zachęcenie do życia w nim i pokazanie jego zalet. W przypadku zbiegu ulic Trzebnickiej i Jedności Narodowej, położonych w północnej części Wrocławia, mamy do czynienia właśnie z takim procesem.
Sytuacja tej dzielnicy zmieniła się w momencie budowy Promenad Wrocławskich. „Zagospodarowanie niewykorzystywanych do tej pory terenów, rewitalizacja Nadodrza i budowa nowej drogi pobudziły cały tamtejszy rejon. To ostatnie przedsięwzięcie było zresztą wydarzeniem bez precedensu – łącznik ulic Trzebnickiej i Jedności Narodowej powstał dzięki ścisłej współpracy miasta, Vantage Development oraz zlokalizowanego tuż obok Promenad Wrocławskich hipermarketu E’Leclerc” – mówi Henryk Wojciechowski, dyrektor Rozwoju i Komercjalizacji spółki.
Mieszkania
Od jakiegoś czasu w przestrzeni publicznej toczy się intensywna dyskusja dotycząca dalszego rozwoju polskich miast. Jedną z tez jest stwierdzenie, że mogą się one rozwijać poprzez nowe inwestycje zlokalizowane jedynie na obrzeżach miast lub poza ich granicami administracyjnymi. Promenady Wrocławskie są projektem, który jednak tej tezy nie potwierdza – atrakcyjna lokalizacja jest jedną z najistotniejszych zalet całej inwestycji.
Głównym priorytetem działań, jakie podjęła spółka Vantage Development tworząc Promenady Wrocławskie, było zapewnienie mieszkańcom wygodnego miejsca do zamieszkania, pracy i wypoczynku poprzez uzupełnianie się wszystkich tych funkcji na terenie. Rozbudowa dróg wraz z wprowadzeniem komunikacji miejskiej pozwoliła na przywrócenie tej części miasta dla mieszkańców. Wybudowana nowa ulica Antoniego Słonimskiego umożliwia dostęp do centrum handlowego i usprawnia dojazd do węzła komunikacyjnego, łączącego Śródmieście z obwodnicą autostradową.
Biura
W ramach wielofunkcyjnego kompleksu deweloper zaplanował także część komercyjną całego przedsięwzięcia – biurowce Promenady Epsilon czy Promenady ZITA, które powstały w oparciu o kryteria standardów LEED Gold oraz BREEM. Dbałość o środowisko i odpowiednią ilość terenów zielonych w całej dzielnicy była na etapie projektowania inwestycji kolejną, niezwykle istotną cechą Promenad Wrocławskich – zieleń zajmie docelowo powierzchnię prawie 3 hektarów. Dostęp do nowobudowanej promenady wzdłuż Odry stwarza możliwości wykorzystania przestrzeni rekreacyjnych położonych nad rzeką.
Oddalony zaledwie 3 km od rynku teren okazał się bardzo dobrym miejscem na budowę osiedla i biurowców. Inwestycję mieszkalną będą w sumie tworzyć ponad 2 tysiące mieszkań, a mieszkańcy będą mieli także dostęp do punktów położonych na parterze punktów handlowo-usługowych. Promenady Epsilon został już w całości wynajęty, a najemcami budynku są marki takie jak Qatar Airways, Sinohydro czy Impel. Natomiast biurowiec Promenady ZITA oferuje ponad 21 tys. m powierzchni najmu. Pierwsza faza budynku będzie gotowa już w październiku br. , pozostała część budynku może zostać zakończona do połowy 2015 r.
Dzięki wykorzystaniu potencjału terenów u zbiegu ulic Jedności Narodowej i Trzebnickiej, Promenady Wrocławskie ukazały niezwykle atrakcyjną część Wrocławia, która jest bardzo dobrze skomunikowana z miastem, drogami wyjazdowymi w kierunku Warszawy i Poznania oraz Autostradową Obwodnicą Wrocławia, którą w niedługim czasie dojechać można do wrocławskiego portu lotniczego.
Czy mamy do czynienia z faktycznym powstawaniem nowej dzielnicy Wrocławia? Biorąc pod uwagę już zrealizowane kwartały zabudowy, powstałą drogę oraz liczbę nowych mieszkańców Promenad Wrocławskich śmiało można stwierdzić, że tak.
Vantage Development