Wrota Polski otwarte

W założeniach „Wrota” mają usprawnić przepływ informacji oraz ułatwić załatwianie spraw między urzędami a firmą oraz obywatelem za pomocą kanałów elektronicznych. Dzięki realizacji projektu powstanie spójna koncepcja polskiej platformy e-government pozwalająca sukcesywnie integrować systemy na potrzeby świadczenia usług administracji publicznej. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 9 mln zł.

Konsultanci Infovide odpowiadają za stronę techniczną projektu. Do ich zadań należy opracowanie koncepcji architektury i jej funkcjonalności oraz określenie wydajności systemu i wymagań w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto zostaną opracowane założenia projektowe dotyczące integracji rejestrów publicznych oraz zarządzania dokumentami elektronicznymi.

Eksperci McKinsey & Company będą odpowiedzialni za opracowanie analizy barier prawnych mających wpływ na wdrożenie i późniejsze funkcjonowanie e-PUAP oraz za opracowanie ram organizacyjnych działania platformy. Ponadto w oparciu o najlepsze praktyki zagraniczne krajów, które wdrożyły koncepcję e-Goverment McKinsey & Company opracuje propozycję zakresu odpowiedzialności i sposobu współpracy pomiędzy jednostkami administracji centralnej i samorządowej oraz klientami e-PUAP zaangażowanymi w proces przesyłania i przetwarzania dokumentów.

Zamknięcie pierwszego etapu projektu realizowanego przez konsorcjum Infovide oraz McKinsey &Company planowane jest do końca września 2006 r. Głównym efektem prac będzie specyfikacja docelowej architektury i opis przedmiotu zamówienia. Następnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznym i Administracji ogłosi przetarg na wykonawcę systemu. Rozpoczęcie prac implementacyjnych systemu e-PUAP planowane jest na rok 2007 a jego produkcyjne uruchomienie w roku 2008. Do czasu zakończenia projektu Infovide będzie świadczyć na rzecz MSWiA usługi wsparcia, przy realizacji tego złożonego przedsięwzięcia.