W listopadzie w ofercie Noble Banku (i Open Finance) znalazła się nowość. To produkt strukturyzowany Wschodzące Zyski, którego subskrypcja potrwa do 4 grudnia 2009 roku. Jest to czteroletnia inwestycja, w której zysk klienta zależy od notowań strategii skonstruowanej przez bank BNP Paribas, opartej na indeksie S&P BRIC TR, denominowanym w dolarze – FlexInvest BRIC.
Wschodzące Zyski mają 90-proc. ochronę kapitału, a udział we wzroście strategii pochodzić będzie z przedziału 71-91 procent. Strategia FlexInvest BRIC jest na polskim rynku nowością, zatem warto się jej przyjrzeć bliżej. To produkt oferowany w formie grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie (we współpracy z TUnŻ Europa), zatem zysk inwestorów nie zostanie uszczuplony o podatek od zysków kapitałowych. Tyle że zapłacimy za to prowizję wstępną, która w tym przypadku wynosi 2 procent. Niestety, w ostatnim czasie dystrybutorzy coraz częściej pobierają tę opłatę, a czasami jej wysokość dochodzi nawet do 5 procent.
Rynki BRIC z innej strony
Najważniejsze w tej analizie jest jednak aktywo bazowe, na którym opiera się struktura Wschodzące Zyski. FlexInvest BRIC to aktywnie zarządzana strategia, stworzona przez bank BNP Paribas, która bazuje na różnookresowych średnich ruchomych (MA), zaimplementowana na indeksie S&P BRIC TR. W skład indeksu wchodzi 40 spółek z Brazylii, Rosji, Indii i Chin. W celu wyznaczenia zaangażowania w indeks strategia porównuje wartość średnich ruchomych: jednomiesięcznej, trzymiesięcznej, sześciomiesięcznej i rocznej do aktualnej wartości indeksu S&P BRIC TR.
Wykres 1: Wyniki FlexInvest BRICw porównaniu do indeksu WIG20
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z bloomberg.com
Według ich wskazań kapitał lokowany jest w indeksie S&P BRIC TR bądź w obligacjach. Jeśli wartość aktualna jest większa od wszystkich czterech średnich, wtedy całość pieniędzy ląduje w indeksie. Jeżeli od dowolnych trzech – 1/3 pieniędzy lokowana jest w obligacje, a gdy od dowolnych dwóch – za 2/3 kapitału kupowane są obligacje. W pozostałych przypadkach całość pieniędzy trzymana jest w obligacjach.
Zaletą tego indeksu jest częstość dokonywania alokacji – decyzja o tym, czy warto zmniejszyć lub zwiększyć zaangażowanie w instrumenty ryzykowne, podejmowana jest codziennie. To pozwala na dynamiczne uchwycenie trendów rynkowych i szybkie reagowanie na zmienne warunki na parkiecie. Inne indeksy BNP Paribas, które występowały w takich produktach, jak:
– BNP Paribas Millennium (Mega Światowa Lokata, Global Market II);
– BNP Paribas Platinium (Kapitał Bezpieczeństwa V, Obligacje BZ WBK Platinium);
– BNP Paribas New Frontier 8 Europe ER (CU Gwarancja Nowe Horyzonty);
tej zalety nie miały. Co więcej, większość z indeksów banku BNP, na których oparte były produkty strukturyzowane na polskim rynku, nie ma takiej przejrzystej zasady działania jak FlexInvest BRIC.
Zagrożenia dla inwestora
O tym, dlaczego warto inwestować w kraje BRIC – czyli Brazylię, Rosję, Indie i Chiny – napisano już bardzo wiele, dlatego nie będziemy tego powielać, zgadzając się w pełni, że są to kraje, których rozwój jest bardzo dynamiczny, a inwestycja powinna przynieść korzystne stopy zwrotu. Zwróćmy jednak uwagę na dwa główne, naszym zdaniem, czynniki ryzyka związane z inwestycjami w kraje BRIC.
Są to:
– Większa niż na rynkach rozwiniętych zmienność indeksów. Większa zmienność (pokazana na wykresie na przykładzie indeksu brazylijskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Sao Paulo) może się wiązać z większym ryzykiem inwestycyjnym. Wprawdzie aktywna strategia FlexInvest w dużej mierze przed tym zabezpiecza, ale tego zagrożenia nie można lekceważyć.
Wykres 2: Zmienność indeksu Bovespa w porównaniu do S&P500
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z bossa.pl
– Sytuacja na rynku kapitałowym w Rosji. Rosja ma bardzo duży (sięgający nawet 50 proc.) udział w funduszach rynków wschodzących. Jakiekolwiek zatem większe umorzenia w funduszach emerging markets szkodzą krajom ościennym. Na umorzenia takie na pewno wpływają zawieszenia handlu na rosyjskich giełdach RTS (Rosyjski System Handlowy) i MICEX (Moskiewska Międzybankowa Giełda Walutowa), które obserwowaliśmy w obliczu gwałtownych spadków przed rokiem. Brak notowań i możliwości upłynnienia posiadanych aktywów stanowi duże ryzyko inwestycyjne.
Indeks S&P BRIC TR został stworzony po publikacji raportu Goldman Sachs w 2003 r., w którym to pierwszy raz bank inwestycyjny użył określenia BRIC. Warto też się przyjrzeć, od którego momentu podawane są notowania historyczne strategii. Oczywiste jest bowiem, że pokazywanie notowań przed 2003 r. jest mocnym nadużyciem – są to po prostu symulacje, które zwykle wypadają lepiej od rzeczywistości. Na szczęście w materiałach informacyjnych Noble Banku tego błędu nie ma.
Ile można by było zarobić
Popatrzmy zatem na historyczne wyniki hipotetycznych struktur skonstruowanych tak jak Wschodzące Zyski. Jak zwykle przyjęliśmy rok jako 250 dni sesyjnych, co w przypadku inwestycji 4-letniej daje 1000 dni sesyjnych, jako okres trwania struktury. W obliczeniach uwzględniliśmy opłatę wstępną w wysokości 2 proc. i partycypację we wzroście indeksu ze środka przedziału, czyli 81 procent.
Wyniki 707 hipotetycznych lokat wyglądają imponująco. Średni zysk za okres inwestycji to 82,62 proc., co odpowiada rocznej stopie na poziomie 16,25 proc. (uwzględniając procent składany). Warto jednak zaznaczyć, że z tych 707 obserwacji najgorszy wynik to 59,14 proc. (12,32 proc. rocznie) , a najlepszy aż 118,25 proc. (21,55 proc. rocznie).
Wykres 3: Wyniki historyczne hipotetycznych produktów strukturyzowanych Wschodzące Zyski
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z bloomberg.com
Podsumowując, Wschodzące Zyski są ciekawą propozycją. Największa zaleta tego produktu to dobór krajów o dużym potencjale wzrostu, a przede wszystkim dzienna alokacja dokonywana na indeksie S&P BRIC TR. Co potwierdzają uwzględniające prowizję wstępną wyniki historyczne.
Warto zwrócić uwagę, że struktura o bardzo podobnej nazwie (Lokata Strukturyzowana Wschodzące Zyski) znajduje się obecnie w ofercie mBanku. Jest to jednak produkt zupełnie inny – oparty na walutach krajów rozwijających się, zakładający ich umocnienie względem amerykańskiego dolara.
Źródło: Structus.pl