Wskaźnik PMI dla Polski spadł w sierpniu do 51,80%

Sierpniowe dane HSBC PMI opracowane przez Markit wskazały na utrzymującą się poprawę warunków
w polskim sektorze przemysłowym.

Tempo wzrostu wielkości produkcji spadło trzeci raz w ciągu ostatnich czterech miesięcy, co było wynikiem głównie trzeciego z rzędu spadku liczby nowych zamówień eksportowych. Zamówienia z rynku krajowego nadal wspierały wzrost.

Główny wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. W sierpniu wskaźnik PMI wznowił spadkowy trend, jednak pozostawał powyżej neutralnego poziomu 50,0, dwudziesty drugi miesiąc z rzędu. Najnowszy odczyt wskaźnika – 51,8 (niższy od lipcowego, który był najwyższym odczytem od trzech miesięcy i wynosił 52,9) – jest drugim najsłabszym od stycznia 2010 roku, nadal jednak przewyższa średnią z badań długoterminowych, która wynosi 50,0.

W sierpniu wzrost liczby nowych zamówień został utrzymany drugi miesiąc z rzędu, a tempo tego wzrostu było w zasadzie niezmienione w stosunku do lipca. Najnowsze dane wskazały, że to rynek krajowy napędzał wzrost wobec spadku liczby nowych zamówień eksportowych trzeci miesiąc z rzędu, pomimo osłabienia złotego w tym miesiącu.

W sierpniu polscy producenci zwiększyli produkcję dwudziesty piąty miesiąc z rzędu. Tempo tego wzrostu pozostało solidne, aczkolwiek było drugim najsłabszym od października 2009 roku. Trzeci miesiąc z rzędu producenci starali się także zmniejszać zaległości produkcyjne.

Podobnie jak co miesiąc od sierpnia 2010 roku, w najnowszym okresie badań zatrudnienie w polskim sektorze przemysłowym wzrosło. Jednak tempo tworzenia nowych miejsc pracy osłabiło się trzeci miesiąc z rzędu i było niewielkie.

Sierpniowe dane zasygnalizowały ponowne osłabienie presji inflacyjnej na koszty produkcji. Inflacja kosztowa wyhamowała siódmy miesiąc z rzędu i była najsłabsza od marca 2010 roku. W sierpniu tempo inflacji było generalnie zgodne z historyczną średnią. Firmy informowały, że słabszy złoty miał wpływ na zwyżkową presję na koszty produkcji. Natomiast ceny pobierane przez producentów za ich wyroby rosły w najszybszym tempie od trzech miesięcy, wydłużając obecny okres inflacji cen wyrobów gotowych do siedemnastu miesięcy.

Komentując wyniki badań PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej, powiedział:

“Wyniki polskiego sektora przemysłowego w ostatnich kilku miesiącach były zmienne. W lipcu, po dwóch miesiącach spadków, aktywność w sektorze nabrała tempa, aby w sierpniu ponownie przyhamować. Wielkość produkcji i liczba nowych zamówień wykazały wzrostowy trend, jednak w obu przypadkach był on poniżej średniej odnotowanej w tym roku. Ponownie, trzeci miesiąc z rzędu, zaobserwowano słabszy wzrost liczby nowych zamówień eksportowych. Wyniki w obszarze Wskaźnika Zatrudnienia były różne, jednak w sierpniu odnotowano trzeci spadek z rzędu, a wskaźnik zbliżył się do neutralnego poziomu. Ogólnie z wyników polskiego PMI w sierpniu wyłania się bardzo zróżnicowany obraz. Z jednej strony słabość liczby nowych zamówień eksportowych wskazuje na pogarszanie się perspektyw popytu zagranicznego. Natomiast z drugiej strony Wskaźnik Liczby Nowych Zamówień przez ostatnie dwa miesiące był stosunkowo wysoki, wskazując, że wciąż silny popyt krajowy wpływa na poprawę sytuacji. Tempo tworzenia nowych miejsc pracy również było mało imponujące, aczkolwiek nie ma to jeszcze odzwierciedlenia w oficjalnych danych statystycznych. Jedynie perspektywy inflacji wydają się być przejrzyste. Inflacja kosztów produkcji osłabiła się siódmy miesiąc z rzędu, z kolei inflacja cen wyrobów gotowych wzrosła w stosunku do lipca, kiedy to była najniższa od ośmiu miesięcy.”

Główne wyniki badań

Przegląd historyczny

Źródło: HSBC