W ostatnich latach powstaje coraz więcej wspólnot mieszkaniowych. Obecnie w Polsce działa ich już ponad 120 tys. Mimo, że nie posiadają one osobowości prawnej, mogą w banku otworzyć konto, a nawet zaciągnąć kredyt na termomodernizację budynku. Warto z tych możliwości korzystać.
Dopasowany rachunek
Pobieranie czynszu wiąże się jednak nie tylko z gromadzeniem sporej ilości pieniędzy, ale też ich nieustannym obrotem. Dlatego, by wspólnoty mogły sprawnie i jak najmniejszym kosztem zarządzać swoimi środkami, powinny posiadać dopasowany do swoich potrzeb rachunek bankowy, na który właściciele lokali dokonują wpłat, a z niego realizowane są płatności na rzecz dostawców mediów. Możliwość założenia konta dla wspólnot mieszkaniowych oferują m.in. Bank PKO BP SA, PKO SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pocztowy, Bank DnB Nord. Co ważne, często można wybierać spośród kilku rodzajów oferty dla wspólnot w danym banku. Na przykład w BOŚ znajdziemy Konto Wspólnota oraz Konto Wspólnota Plus. Dodatkowo bank oferuje Konto Zarządca dla zarządców wspólnot mieszkaniowych.
Przy okazji otwarcia rachunku bankowego warto przeanalizować również inne usługi, które dany bank oferuje wspólnotom mieszkaniowym. Coraz więcej instytucji finansowych posiada w swojej ofercie specjalne kredyty: inwestycyjne lub na termomodernizację. Mimo, że wspólnota jest jednostką, która nie posiada osobowości prawnej, to jednak dzięki zadeklarowanym wpłatom swoich członków ma ona zdolność kredytową akceptowaną przez banki.
Kredyt na termomodernizację
Ciekawym pomysłem dla wspólnot mieszkaniowych jest przede wszystkim kredyt termomodernizacyjny. Termomodernizacja polega na poprawieniu właściwości technicznych budynku tak, by w rezultacie „zużywał on” mniej energii. Zdaniem ekspertów nawet 15 proc. ciepła można zaoszczędzić tylko dzięki modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Kolejne 20-30 proc. zatrzymamy dzięki wymianie okien oraz dociepleniu ścian i dachu.
Starania o kredyt termomodernizacyjny trzeba rozpocząć od zamówienia audytu energetycznego. Wykaże on, ile ciepła budynek traci i jak zmieni się to po remoncie, określi najkorzystniejszy zakres inwestycji. Dzięki temu łatwo obliczyć, o ile obniżą się rachunki za ogrzewanie. Będziemy wtedy wiedzieć, na ile kwota uzyskana z oszczędności pomoże spłacić raty kredytu. Warto pamiętać, że termomodernizacja jest dofinansowywana ze środków budżetowych. – W przypadku wspólnot mieszkaniowych kredytem na termomodernizację sfinansować można nawet do 100 proc. inwestycji. Rozwiązanie kredytowe korzystne jest szczególnie ze względu na premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Premia w postaci umorzenia części pożyczonych środków wyniesie jednak nie więcej niż 20 proc. wartości kredytu i nie więcej niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia. Nie może także przekroczyć dwukrotności rocznych kosztów oszczędności energii, jaką uzyskamy po wykonaniu inwestycji – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska. O kredyt można starać się w bankach, które zawarły stosowne umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz udzielają go wspólnotom mieszkaniowym (m.in. BOŚ, PKO BP).
Oszczędności na prądzie
Ciekawym pomysłem dla wspólnot mieszkaniowych jest także zupełnie nowy na rynku kredyt na realizację przedsięwzięć energooszczędnych, jaki zaproponował BOŚ Bank. Podstawową cechą Kredytu EE jest możliwość spłaty zadłużenia z oszczędności wynikających ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, uzyskanyc
Finansując przedsięwzięcia za pomocą kredytu całą inwestycję można zrealizować kompleksowo i „za jednym zamachem”. Remontując i modernizując cały budynek, nie tylko zyskamy oszczędności dzięki niższym rachunkom, ale też podniesiemy standard mieszkań i poprzez to ich wartość na rynku nieruchomości.
Źródło: LTM Communications