Wstępne wyniki Deutsche Bank Polska za 2008 r.

Deutsche Bank Polska S.A. w 2008 roku, według wstępnych, nieaudytowanych danych, wypracował zysk brutto w wysokości 112,7 mln złotych, który jest o 9% wyższy niż w roku poprzednim. Mimo pogarszającego się otoczenia ekonomicznego, bank osiągnął zakładane cele finansowe i biznesowe. 

Bank osiągnął najlepszy, jak dotychczas, wynik na działalności bankowej wynoszący 187,5 mln złotych, który jest rezultatem osiągnięcia wysokiej dynamiki wzrostu przychodów w obszarze operacji wymiany oraz bankowości transakcyjnej. Bank wypracował wynik z operacji wymiany w wysokości 93,5 mln złotych, co oznacza 66% wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Wyniki odsetkowe netto oraz wynik z tytułu prowizji, ukształtowały się na nieznacznie niższym poziomie w porównaniu do poprzedniego roku. Suma bilansowa Banku wyniosła 6 332,7 mln zł i była wyższa (o 3%) w porównaniu z rokiem 2007.

Dzięki utrzymywaniu dyscypliny kosztowej i zwiększającym się dochodom wskaźnik kosztów do dochodów (CIR) w roku 2008 Banku, mimo wzrostu zatrudnieniao 11%, wyniósł 42% i był niższy o 5% w stosunku do roku 2007 (o 2 punkty proc.) – osiągając tym samym najlepszy poziom w historii Banku. Bank zwiększył zatrudnienie z uwagi na wzrost swojej działalności operacyjnej oraz zwiększenie liczby klientów i zakresu świadczonych usług przez nowopowstałe centrum rozliczeniowe.

Wskaźnik nominalny rentowności kapitału własnego (ROE) w omawianym okresie wzrósł w odniesieniu do wyniku brutto o 10%, i wyniósł 22%. Współczynnik wypłacalności Banku na koniec 2008 roku był wysoki – wyniósł 21%. 

Ubiegły rok był również kolejnym rokiem wzrostu przychodów w kilku zasadniczych liniach biznesowych. Przychody z bankowości transakcyjnej wzrosły, w ujęciu rok do roku, o niemal 15% , największy wzrost odnotowaliśmy na produktach z dziedziny Cash Management (w segmencie klientów korporacyjnych) o ponad 27%, a w zakresie transakcji Global Markets wyniki wzrosły o 13%.
 
Finansowanie

Bank rozszerzył obszar działania o samorządy terytorialne, szczególnie duże miasta i województwa samorządowe i spółki infrastrukturalne będące ich własnością. Wynikało to z ich rosnącego zapotrzebowania na długoterminowe finansowanie potrzeb inwestycyjnych. Bank wprowadził na polski rynek instrumenty finansowe z powodzeniem stosowane wcześniej w innych krajach UE. Dzięki zastosowaniu finansowania strukturyzowanego możliwe było udzielenie Polskim Kolejom Państwowym S.A. 10-letniego kredytu  w wysokości 104 mln euro, po raz pierwszy w historii spółki bez gwarancji skarbu państwa.

W ramach doradztwa z zakresu bankowości inwestycyjnej Deutsche Bank Polska S.A., działając w konsorcjum z Deutsche Bank A.G. oddział w Londynie, świadczył usługi dla Ministerstwa Skarbu Państwa w procesie prywatyzacyjnym Banku BGŻ. Zakres usług obejmował oszacowanie wartości akcji Banku BGŻ S.A. oraz rekomendacji dotyczącej zbycia akcji przez Skarb Państwa.

Działalność powiernicza

W 2008 roku Bank pozyskał znaczną liczbę nowych klientów, głównie nowopowstałych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez naszych dotychczasowych klientów. Na koniec roku Bank świadczył usługi banku depozytariusza dla 110 funduszy/subfunduszy. Tym samym Deutsche Bank Polska S.A. utrzymał swoją znaczącą pozycję banku depozytariusza z niemal 25% udziałem w obsłudze podmiotów działających  w segmencie rynku funduszy inwestycyjnych, obsługiwanych przez ogół banków w Polsce. W lipcu 2008 rozpoczęliśmy obsługę zdalnych członków GPW jako agent rozliczeniowy.

Nastąpił też dalszy rozwój rynku pożyczek papierów wartościowych, Bank pozyskał nowych klientów zarówno po stronie podażowej jak i popytowej. Deutsche Bank Polska S.A. jest jednym z liderów tego segmentu usług i posiada jedyny na rynku zespół zajmujący się wyłącznie pożyczkami papierów wartościowych.

W minionym roku prowadzone były prace przygotowawcze i testowe, do dostosowania podstawowego systemu rozliczeniowego dla transakcji realizowanych w ramach usług powierniczych do wymogów Nowego Systemu Depozytowo-Rozliczeniowego w KDPW. Uruchomienie nowego systemu jest planowane na 27 marca 2009 r.

Najbardziej prestiżowy na świecie magazyn branżowy „Global Custodian” w swoim corocznym rankingu, sporządzanym na podstawie ocen klientów banków, sklasyfikował Deutsche Bank Polska S.A. na pierwszym miejscu wśród banków oferujących usługi powiernicze Klientom zagranicznym, przyznając notę „Top Rated”. 

Finansowanie handlu i bankowość transakcyjna

Liczba klientów korzystających w 2008 roku z technologicznych rozwiązań z zakresu finansowania handlu podwoiła się. Systemy wprowadzone przez bank w ubiegłym roku redukują do minimum nakład pracy administracyjnej, oferując dostęp do szerokiej gamy informacji, służącej optymalizacji zarządzania produktami  z zakresu Trade Finance.

Bank utrzymuje wysoką pozycje wśród banków oferujących klientom korporacyjnym najbardziej innowacyjne rozwiązania w obszarze Cash Management. Pod koniec 2008 roku wprowadzona została internetowa platforma db-faktura. Umożliwia ona naszym klientom elektronizację procesu rozliczeń z kontrahentami, od momentu wystawienia faktury do zidentyfikowania wpływu środków z jej tytułu. Rozwiązanie to umożliwia również elektronizację procesu przyjmowania faktur od dostawców. Platforma db-faktura została zintegrowana  z innymi produktami transakcyjnymi oferowanymi przez bank, dzięki czemu klienci otrzymują kompleksowe rozwiązanie wspomagające zarządzanie ich należnościami i zobowiązaniami. Oprócz usprawniania procesów przetwarzania faktur i płatności, podstawową korzyścią dla naszych klientów z wykorzystywania platformy  db-faktura, są generowane dzięki niej oszczędności kosztów związanych z manualną realizacją wspomnianych procesów. 

W roku 2008 po raz kolejny odnotowaliśmy dynamiczny wzrost liczby przetwarzanych płatności. Przetworzyliśmy łącznie o 13,5% więcej transakcji, niż w roku 2007. Największą dynamika wzrostu wykazana została w przypadku płatności wychodzących (wzrost o 26%) i poleceń zapłaty (wzrost o 15,3%). Warto odnotować, że powyższy wzrost liczby przetwarzanych płatności został osiągnięty przy wskaźniku automatycznego przetworzenia płatności na poziomie 91% wszystkich płatności (biorąc pod uwagę tylko płatności krajowe wskaźnik ten osiągnął wartość 97%). Tak wysoki wskaźnik automatyzacji procesu przyczynia się znacząco do obniżenia kosztów przetwarzania transakcji, szczególnie w obszarze transakcji zagranicznych. 
 
Plany na 2009 rok

Biorąc pod uwagę sytuację na rynku finansowym i dynamicznie zmieniające się otoczenie ekonomiczne celem banku będzie utrzymanie w 2009 poziomu generowanych przychodów i stabilnych wzrostów w poszczególnych liniach biznesowych. Bank będzie się koncentrował na pogłębianiu współpracy z dotychczasową grupą klientów, którym będą oferowane nowe produkty i usługi.
Źródło: Deutsche Bank Polska