Wyjeżdżasz na wakacje – zabezpiecz swój dom

Rozpoczęły się wakacje, a tym samym sezon urlopów i wyjazdów. Rodzinny wyjazd może być jednak popsuty przez nieszczęśliwe zdarzenie. Dlatego przed wyjazdem powinniśmy zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie. Eksperci Allianz, na podstawie danych o najczęstszych przyczynach szkód związanych z nieruchomościami w okresie letnim, przygotowali zestaw porad dla osób wyjeżdżających z domu na urlop.

Wakacje to sezon, gdy częściej niż zwykle dochodzi do nieprzyjemnych zdarzeń związanych z naszymi mieszkaniami. Często bowiem zostawiamy je bez opieki i nadzoru na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Wiele osób chcąc zabezpieczyć lokal korzysta z ochrony wyspecjalizowanej firmy, monitoringu lub instaluje systemy alarmowe. Jednak nawet bez tych zaawansowanych zabezpieczeń przestrzeganie kilku prostych zasad pomoże nam znacznie zmniejszyć ryzyko włamania, zalania czy pożaru.

Dokładnie zabezpiecz drzwi i okna

Większość zabezpieczając wejścia do budynków skupia uwagę na drzwiach. Solidnie wykonane i zamontowane drzwi, wyposażone w dobrej jakości atestowane zamki znacznie zmniejszają ryzyko włamania. Jednak w ponad 65% włamań złodzieje wchodzą do mieszkania przez okno. Pamiętajmy więc, by wyjeżdżając nie zostawiać uchylonych lub niedomkniętych okien. Nawet niewielka szczelina, szczególnie w przypadku okien z PCV, może ułatwić włamywaczom bezproblemowe otwarcie okna i wejście do mieszkania. Możemy również zastanowić się przed wyjazdem nad montażem dodatkowych zabezpieczeń, rygli, blokad czy klamek okiennych zamykanych na kluczyk – będzie to także inwestycja na przyszłość. Zabezpieczając drzwi i okna nie zapomnijmy o odpowiednim zabezpieczeniu okien dachowych i piwnicznych, świetlików, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Zakręć wodę, odłącz urządzenia

Na czas dłuższej nieobecności należy odciąć dopływ wody do mieszkania. W przypadku pojawienia się nieszczelności lub awarii instalacji pomoże to uniknąć zalania. Nowoczesne urządzenia są zwykle wyposażone w elektrozawory, które automatycznie odcinają dopływ wody. Urządzenia starszego typu nie mają jednak takich zabezpieczeń. Ponadto wiele przypadków zalania mieszkań jest skutkiem uszkodzenia i rozszczelnienia wężyków dopływowych przy bateriach lub spłuczkach. Jeśli w mieszkaniu mamy instalację gazową, trzeba również koniecznie odciąć dopływ gazu do mieszkania.

Warto także odłączyć od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne: pralkę, zmywarkę czy telewizor. W czasie naszej nieobecności i tak nie będziemy z nich korzystać, a w ten sposób zabezpieczymy się przez powstaniem przepięcia. To jedna z najczęstszych przyczyn pożarów w budynkach mieszkalnych.

Poinformuj sąsiadów o wyjeździe

Żadne techniczne zabezpieczenie nie ma takiego działania prewencyjnego jak zaufani sąsiedzi. Poinformujmy więc ich o naszym wyjeździe. Wiedząc, że nie ma nas w domu, będą bardziej uważnie obserwowali nasze mieszkanie i szybciej zareagują widząc podejrzaną sytuację. Złodzieje zazwyczaj obserwują przez pewien czas lokal, do którego zamierzają się włamać. Dobrze jest więc powierzyć zaufanej osobie klucze do mieszkania. Będzie mogła odwiedzić je co jakiś czas i nie tylko podlać kwiaty, ale również włączyć światło czy przesunąć firanki. To sprawi wrażenie, że mieszkanie nie jest opuszczone. Poprośmy też o opróżnianie naszej skrzynki pocztowej i usuwanie pozostawianych pod drzwiami ulotek. Dla złodziei są one często sygnałem, że mieszkańcy wyjechali na dłużej.

Zabezpiecz kosztowności

Na czas urlopu nie zostawiajmy w mieszkaniu gotówki ani żadnych innych kosztowności. Zresztą trzymanie większej gotówki w domu w „skrytkach” takich jak doniczka, książka czy cukiernica w ogóle nie jest dobrym pomysłem. Pieniądze najlepiej zdeponować w banku. Wiele banków udostępnia też tzw. skrytki bankowe. Koszt takiej usługi nie jest wysoki i wynosi kilkanaście złotych za miesiąc. Warto z takiej skrytki skorzystać i przechować w niej najcenniejsze przedmioty, np. drogą biżuterię, papiery wartościowe, numizmaty, itp. Warto też zapisać modele i numery fabryczne wartościowego sprzętu (komputer, telewizor, sprzęt video) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.

Trzymanie się tych kilku najważniejszych zasad bezpieczeństwa sprawi, że po urlopie pozostaną nam prawdopodobnie tylko miłe wspomnienia.

Źródło: Allianz Bank