Wyniki Deutsche Bank Polska w 2007 r.

Bank osiągnął również najlepszy wynik na działalności bankowej wynoszący 166,8 mln złotych, który jest rezultatem utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu przychodów odsetkowych i prowizyjnych netto. Bank wypracował przychody odsetkowe netto wyższe o 12% (w wysokości 71,6 mln złotych), a wynik z tytułu prowizji wzrósł o 22% (do kwoty 42,5 mln złotych) w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost wyniku odsetkowego netto nastąpił za sprawą 13% wzrostu bazy depozytowej oraz zwiększeniu się kwoty udzielonych kredytów w porównaniu do roku ubiegłego – 51% wzrost rok do roku.

Suma bilansowa banku wyniosła 6 137,9 mln zł i była wyższa o 16% w stosunku do końca 2006 roku, co spowodowane było głównie wzrostem sald depozytów przyjętych od klientów.

Dzięki utrzymywaniu dyscypliny kosztowej oraz zwiększającym się dochodom banku, wskaźnik kosztów do dochodów (CIR) w roku 2007 wyniósł 44% i był niższy o 8% niż w 2006 roku (o 4 punkty proc.) – osiągając tym samym najlepszy poziom w historii Banku. Wskaźnik nominalny rentowności kapitału własnego (ROE) w omawianym okresie wzrósł na wyniku brutto o 33% i wyniósł 20%. Współczynnik wypłacalności banku na koniec 2007 roku wyniósł 24%. W 2007 roku bank zwiększył zatrudnienie o 12% z uwagi na wzrost swojej działalności operacyjnej oraz zwiększenie liczby klientów i zakresu świadczonych usług przez nowopowstałe centrum rozliczeniowe.

Rok 2007 był pierwszym pełnym rokiem finansowym Grupy Kapitałowej Deutsche Bank Polska S.A., w skład której wchodził podmiot zależny od banku – DB Securities S.A. Wynik finansowy brutto Grupy Kapitałowej wyniósł 125,2 mln złotych.

Deutsche Bank Polska S.A. specjalizując się w bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, zajmuje na polskim rynku finansowym silną pozycję w obszarze bankowości transakcyjnej, działalności powierniczej oraz organizacji finansowania dużych projektów infrastrukturalnych.

W omawianym okresie bank zanotował kolejne wzrosty przychodów w kilku zasadniczych liniach biznesowych, m.in. przychody z tytułu operacji na rynku walutowym oraz rynku instrumentów pochodnych zwiększyły się o 4%, a przychody w obszarze bankowości transakcyjnej wzrosły o 34%.

Finasowanie

Od kilku lat bank jest współorganizatorem emisji papierów wartościowych zarówno dla agend rządowych, jak również dla podmiotów gospodarczych. W roku 2007 przeprowadził kolejną emisję 10-letnich euroobligacji dla Ministra Finansów Rzeczpospolitej Polskiej, na ogólna kwotę 1,5 mld. Euro. Był też współorganizatorem pierwszej i dotychczas największej w Polsce emisji obligacji podporządkowanych, skierowanej do lokalnych inwestorów finansowych. Emisja była przeprowadzona dla banku PKO BP S.A., a jej wartość wyniosła ponad 1,6 mld złotych.

W lutym 2007 przeprowadził emisję obligacji typu high yield dla Złomrex International Finance na kwotę 170 mln Euro, emitującym i aranżerem emisji był DB Londyn.

Bank wspiera także mniejsze i średnie przedsiębiorstwa w prefinansowaniu (pre-IPO) przed ich debiutem na GPW, średnia wielkość tych transakcji kształtuje się pomiędzy 10 a 25 mln euro.

Bank aktywnie uczestniczył w finansowaniu kapitałowym odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w projekty farm wiatrowych. W ubiegłym roku  zaangażowanie banku w tę branżę to poziom o docelowej mocy produkcyjnej do 500 MGW w skali kraju.

Działalność powiernicza

Rok 2007 był dla banku kolejnym okresem dynamicznego rozwoju usług powierniczych. Bank pozyskał nowych klientów, głównie spośród nowopowstałych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez dotychczasowych klientów. Na koniec roku bank świadczył usługi banku depozytariusza dla 86 funduszy/subfunduszy. Tym samym Deutsche Bank Polska S.A. utrzymał swoją znaczącą pozycję banku depozytariusza z niemal 25% udziałem w obsłudze podmiotów działających w segmencie rynku funduszy inwestycyjnych, obsługiwanych przez ogół banków w Polsce. Wartość i liczba rozliczonych transakcji, podobnie jak wartość aktywów w portfelach klientów, wzrosły o około 20% w porównaniu do poziomu z roku 2006.

Najpoważniejszy magazyn branżowy „Global Custodian” w swoim corocznym rankingu, sporządzanym na podstawie ocen klientów banków, sklasyfikował Deutsche Bank Polska S.A. na pierwszym miejscu wśród banków oferujących usługi powiernicze Klientom krajowym oraz na drugim miejscu w ofercie dla klientów zagranicznych, w obu przypadkach przyznając notę „Top Rated”.

W 2007 r. nastąpił dynamiczny rozwój rynku pożyczek papierów wartościowych. Deutsche Bank Polska S.A. jest w czołówce liderów tego segmentu rynku, z jedynym na rynku dedykowanym zespołem zajmującym się wyłącznie pożyczkami papierów wartościowych.

Rozwój Centrum Operacyjnego

W 2007 roku Centrum Operacyjne w Krakowie, zajmujące się obsługą transakcji klientów Deutsche Banku w Europie Środkowej (Austria, Czechy, Węgry, Polska), odnotowało wysoką efektywność działań. Nie tylko o 27% wzrosła liczba operacji obsługi naszych własnych klientów, ale także znacząco wzrosła liczba transakcji obsługiwanych przez bank dla całego regionu, przekraczając 17 milionów, co stanowi dwuipółkrotny wzrost dla Centrum w porównaniu z rokiem poprzednim. Istotnym przedsięwzięciem zrealizowanym w roku 2007 było pełne przygotowanie Centrum Operacyjnego w Krakowie do obsługi transakcji SEPA dla wszystkich europejskich jednostek Deutsche Banku (11 krajów).

Plany rozwoju na 2008 rok

W bieżącym roku bank będzie koncentrował się na rozwijaniu współpracy z korporacjami oraz poszerzaniu współpracy ze średnimi przedsiębiorstwami, zwłaszcza w zakresie finansowania ich rozwoju. Dotyczyć to będzie zarówno oferty bankowości transakcyjnej, jak i finansowania handlu. W tym obszarze bank planuje wprowadzenie nowych produktów i usprawnień dotychczasowych rozwiązań.

Planowany jest również dynamiczny rozwój banku w zakresie długoterminowego finansowania projektów infrastrukturalnych (transport, inwestycje drogowe, energia odnawialna) i użyteczności publicznej zarówno na skalę ogólnokrajową, jak i tych prowadzonych przez samorządy miejskie i lokalne.

PLIK PDF – Podsumowanie roku 2007