Wyniki finansowe Grupy PZU w pierwszym kwartale 2005 roku

Największy udział w wyniku Grupy miał PZU Życie SA, którego zysk netto wyniósł 615,2 mln złotych. Wynik ten jest o 157,6 proc. wyższy niż w pierwszym kwartale 2004 r. Z kolei zysk netto PZU SA wyniósł 513,4 mln złotych, co oznacza wzrost o 27 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. O wzroście wyniku finansowego Grupy PZU zdecydowały przede wszystkim: zwiększony przypis składki w obu działach ubezpieczeń, obniżenie kosztów działalności ubezpieczeniowej (przede wszystkim kosztów akwizycji) oraz znacznie niższe koszty zmiany stanu rezerw.

Składka przypisana brutto w Grupie PZU wyniosła 3 612,4 mln złotych. Z tej kwoty 2 298,8 mln złotych to przypis składki z ubezpieczeń majątkowych i osobowych, a 1 313,6 mln złotych z ubezpieczeń na życie. W spółce majątkowej największy wpływ na wzrost przypisu składki miało zwiększenie wpływów z ubezpieczeń komunikacyjnych, przede wszystkim autocasco, majątkowych, pozostałych OC oraz wypadkowych. PZU Życie SA zanotował wzrost sprzedaży ochronnych ubezpieczeń grupowych, IKE oraz ubezpieczeń typu bancassurance.

Spółki Grupy PZU konsekwentnie realizują politykę zapewnienia adekwatnego poziomu rezerw do przyjmowanego ryzyka. Wynikiem tego były niższe koszty zmiany stanu rezerw, co z kolei wpłynęło na poprawę wyników technicznych. W PZU SA techniczny wynik ubezpieczeń po pierwszym kwartale br. osiągnął wartość 349,6 mln złotych, a w PZU Życie SA 734 mln złotych.

Przychody z lokat Grupy PZU osiągnęły poziom 914,8 mln złotych. Niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego wynik z działalności lokacyjnej jest w znacznej mierze konsekwencją spadku stóp procentowych oraz sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zróżnicowanie stóp zwrotu z inwestycji na rynkach finansowych w PZU SA i PZU Życie SA wynika z różnic w strukturze portfeli lokat obydwu spółek. Stan lokat Grupy PZU na koniec marca br. wyniósł 37 413,5 mln złotych.

W opisywanym okresie znacząco wzrosły kapitały własne Grupy PZU, osiągając na koniec marca bieżącego roku wartość 9 529,2 mln złotych. W obydwu spółkach wzrósł poziom pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi. W PZU SA wyniósł on ponad 430,4 proc., a w PZU Życie SA blisko 293,2 proc., co stanowi pełną gwarancję pokrycia przez PZU wszystkich zobowiązań wobec swoich klientów.

Podobnie jak główne spółki Grupy PZU poprawę wyników zanotowało również PTE PZU SA zamykając pierwszy kwartał 2005 roku zyskiem netto na poziomie 16,7 mln złotych, co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 65,4 proc.

Potwierdzeniem wysokiej rentowności działalności ubezpieczeniowej Grupy PZU jest dalsza poprawa wskaźnika mieszanego, obrazującego udział poniesionych kosztów i wypłaconych odszkodowań w składce, który na koniec pierwszego kwartału br. wyniósł 85 proc.