Wyniki finansowe Open Financepo III kwartale

Open Finance SA – ogólnopolska firma doradztwa finansowego – podała wyniki za III kwartał 2007 r. Ogłoszenie danych Open Finance za kończący się we wrześniu br. kwartał jest dobrą okazją do przeanalizowania wyników podawanych przez firmy doradztwa finansowego w raportach rocznych oraz określenia kwestii standardu publikacji danych.

Zarząd Open Finance SA – w związku z opiniami formułowanymi przez zarząd firmy Expander Sp. z o.o. na temat wyników firm z branży doradztwa finansowego w Polsce – poinformował, że wyniki finansowe tego typu podmiotów powinny być publikowane zgodnie z wymogami art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późniejszymi zmianami). Wszelkie wątpliwości formułowane w kwestii obowiązującego standardu publikacji danych są więc w opinii Open Finance bezpodstawne.

– Jesteśmy firmą transparentną i w pełni respektujemy przepisy o rachunkowości, co ma swoje odzwierciedlenie w naszych sprawozdaniach finansowych – powiedział Dariusz Makosz, członek zarządu Open Finance SA. – Wszelkie wyniki podawane przez nas do publicznej wiadomości są również przekazywane na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie za pośrednictwem Noble Banku SA (100-proc. właściciela Open Finance) i podlegają weryfikacji – dodał Dariusz Makosz, podkreślając, że osobom zainteresowanym wynikami firmy zarząd Open Finance udostępnia sprawozdanie finansowe za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2006 r.

Respektując zasadę, że lider może być tylko jeden, zarząd i pracownicy Open Finance są szczególnie zainteresowani rozstrzygnięciem kwestii rynkowego pierwszeństwa. Firma proponuje ustalenie jej na podstawie danych najbardziej obiektywnych – czyli wyników finansowych, w szczególności ogłaszanych przez głównych graczy w sprawozdaniach rocznych.

Dane ogłoszone w raportach firm Open Finance i Expander za 2006 r. nie pozostają wątpliwości co do pozycji rynkowej oraz kondycji finansowej obu firm. Konsekwentnie realizowana strategia rozwoju pozwoliła osiągnąć spółce Open Finance w 2006 r. zysk netto w wysokości 19,4 mln PLN (przy przychodach na poziomie 78,1 mln PLN), co jest wynikiem dwukrotnie lepszym niż w przypadku firmy Expander (11,7 mln PLN zysku netto w 2006 r. przy przychodach w wysokości ponad 50 mln PLN).

Rzeczywista sprzedaż produktów kredytowych w Open Finance w całym 2006 r. wyniosła z kolei 2,9 mld PLN.– Zgodnie z prawem, od wartości rzeczywiście udzielonych kredytów firmy doradztwa finansowego otrzymują prowizje od swoich partnerów i opłacają podatek. Nie ma więc uzasadnienia przyjmowanie za obowiązujący standard publikacji danych w zakresie tzw. akcji kredytowej – podsumował Dariusz Makosz z zarządu Open Finance, odnosząc się do kwestii standardu publikacji danych.

Dla porównania, wartość wysłanych wniosków kredytowych za pośrednictwem Open Finance w 2006 r., do których wlicza się również negatywnie rozpatrzone wnioski kredytowe oraz wnioski anulowane, była większa i wyniosła 4,2 mld (wnioski wysłane netto – wartość uwzględniająca pojedyncze wnioski kredytowe klientów, bez wniosków wysyłanych do kilku banków jednocześnie) oraz 6,4 mld PLN (wnioski wysłane brutto – wartość uwzględniająca wszystkie wysłane wnioski kredytowe).

Z kolei dane finansowe firmy Expander wskazują, że w 2006 r. spółka sprzedała kredyty za ok. 2,2 mld PLN (co odpowiada wartości 2,9 mld PLN w Open Finance), podczas gdy wartość wniosków wysłanych wyniosła 3,3 mld PLN (wobec 4,2 mld PLN netto i 6,4 mld PLN brutto w Open Finance).

Wyniki Open Finance za III kwartał 2007 r.

1 października 2007 r. spółka Open Finance ogłosiła wyniki sprzedaży za III kwartał br. Mimo wakacji i nienajlepszej koniunktury na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, sprzedaż produktów inwestycyjnych w tym okresie osiągnęła poziom 180 mln PLN, co oznacza 20-proc. wzrost w stosunku do II kwartału br. W tym samym czasie w Open Finance zanotowano także większą o 12 proc. sprzedaż produktów regularnego oszczędzania (wzrost odpowiednio z 7 mln PLN zebranej składki w II kwartale br. do 7,8 mln PLN w III kwartale br.).

Wysokie wolumeny odnotowano także w zakresie kredytów, których sprzedaż w III kwartale br. wyniosła 1,2 mld PLN. W tym czasie doradcy złożyli do banków wnioski kredytowe na kwotę 1,8 mld PLN (wnioski wysłane netto) i 2,8 mld PLN (wnioski wysłane brutto). Po pierwszych trzech kwartałach br. wartość wniosków kredytowych netto, wysłanych za pośrednictwem Open Finance, osiągnęła wartość łącznie 5 mld PLN. Sezon urlopowy nie zmniejszył zatem zainteresowania Polaków zakupem nieruchomości na kredyt.

WYNIKI FINANSOWE – 2006 R.

Porównanie wyników finansowych publikowanych w sprawozdaniach finansowych za 2006 r.

* Wnioski wysłane netto – wartość uwzględniająca pojedyncze wnioski kredytowe klientów (bez wniosków wysyłanych do kilku banków jednocześnie), do których wlicza się również negatywnie rozpatrzone wnioski kredytowe oraz wnioski anulowane

** Wnioski wysłane brutto – wartość uwzględniająca wszystkie wysłane wnioski kredytowe klientów (wraz z wnioskami wysyłanymi do kilku banków jednocześnie), do których wlicza się również negatywnie rozpatrzone wnioski kredytowe oraz wnioski anulowane

*** Expander Sp. z o.o. – wartość wniosków wysłanych brutto lub netto (brak informacji)

* Wartość sprzedanych inwestycji regularnych – wysokość zebranej składki rocznej produktów regularnego oszczędzania

Porównanie wyników finansowych, opracowanych na podstawie stosownej ustawy o rachunkowości, pozwalają mieć pewność, że liderem wśród firm doradztwa finansowego od 2006 r. jest Open Finance. – Oczywiście istnieje wiele kryteriów, na podstawie których można przesądzić o pozycji numer jeden na runku. Do najważniejszych należą jednak wyniki finansowe i sprzedażowe – powiedział Dariusz Makosz, członek zarządu Open Finance. W tym kontekście liderem branży doradców finansowych nieprzerwanie od 2006 r. jest właśnie Open Finance.