Słabsze wyniki funduszy emerytalnych w minionym miesiącu to efekt mniejszej dynamiki wzrostów akcji na warszawskiej giełdzie oraz spadku cen papierów dłużnych. Choć najważniejsze indeksy zyskały w czerwcu na wartości, poprawiając swoje historyczne maksima, to jednak dynamika tego wzrostu nie była już tak imponująca jak bywało w ostatnich miesiącach. Przez cały czerwiec główny indeks warszawskiej giełdy WIG zyskał +4,0%, co jest wynikiem słabszym od majowego o ponad 2,3 pkt proc. Po raz pierwszy od grudnia zeszłego roku indeks największych i najbardziej płynnych spółek polskiej giełdy WIG20 zyskał więcej od indeksu opisującego średnie spółki. Podczas gdy pierwszy z nich zyskał +3,0%, drugi – mWIG40 ponad połowę mniej +1,2%. Najwięcej można było jednak zyskać inwestując w spółki najmniejsze, indeks sWIG80 zyskał aż +6,0%. Podobnie jak w maju bardzo dobrze radziła sobie branża paliwowa (+11,0%), jednak największe zyski przyniosły inwestycje w branżę telekomunikacyjną (+13,5%). W dwóch przypadkach sektorowe subindeksy zanotowały w minionym miesiącu straty. Największe przyniosły inwestycje w branżę medialną (-6,3%), która notuje spadki od trzech miesięcy. Na minusie zakończył miesiąc również subindeks TECHWIG -0,4%.
Czerwiec był bardzo niepomyślny dla rynku obligacji, których ceny znacznie spadły. Zniżka okazała się dość głęboka – indeks IROS, mierzący stopy zwrotu najbardziej płynnych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym, stracił aż -0,8% (w porównaniu do +0,4% w maju). Przyczyną tak słabego zachowania rynku, były spadki niemal wszystkich obligacji, przy czym najbardziej straciły obligacje najdłuższe 10-letnie (-1,6%). Początek miesiąca nie zapowiadał tak dużych spadków, ceny wszystkich obligacji nieznacznie wzrosły. Dopiero pod koniec pierwszego tygodnia miesiąca ceny zaczęły stopniowo maleć, subindeks dla obligacji 10-letnich tracił w ciągu miesiąca nawet blisko -2,0%. Słabo prezentowały się również obligacje 2-letnie, których ceny spadły o -0,3%, jeszcze słabiej miesiąc zakończył subindeks 5-latek, który stracił -1,2%.
Zdecydowanym liderem czerwcowych wzrostów został fundusz najmniejszy – OFE Polsat, którego jednostka wzrosła o +1,76%. Fundusz ten ma największy udział akcji w portfelu spośród wszystkich OFE, na koniec czerwca stanowiły one 39,3% jego składu, w porównaniu do średniego zaangażowania na poziomie 37,7%. Drugi z kolei wynik w czerwcu wypracowali zarządzający funduszem AIG OFE, którego jednostka zdrożała o +1,18%. To najlepsza pozycja tego funduszu od ponad 2 lat. Słabszy o zaledwie 0,01 pkt proc. wynik, wypracował fundusz Pekao OFE, który nieprzerwanie od pięciu miesięcy utrzymuje się w pierwszej trójce najlepszych funduszy.
Stopę zwrotu powyżej 1% wypracowali zarządzający jeszcze pięcioma funduszami: największy pod względem wielkości aktywów Commercial Union OFE (+1,15%), Nordea OFE (+1,14%), OFE DOM (+1,12%), AXA OFE (+1,04%) oraz OFE PZU „Złota Jesień” (+1,01%). Pozostałe zarobiły poniżej 1,0%, przy czym drugi miesiąc z rzędu, najsłabszy wynik uzyskał fundusz Bankowy OFE, którego jednostka zdrożała tylko o +0,7%. Fundusz ten, choć w czerwcu zwiększył zaangażowanie w akcje, to jedna wciąż ich udział w portfelu jest najniższy spośród wszystkich OFE. W czerwcu wynosił on 34,71% wobec 33,90% w maju.
Komentarz do rankingów
W czerwcowym rankingu funduszy emerytalnych pozycje liderów w horyzoncie długoterminowym, 36-miesięcznym utrzymały fundusze Pekao OFE, AIG OFE oraz OFE Polsat. Poza AIG, dwa pozostałe charakteryzują się również najlepszą relacją zysku do ryzyka w horyzoncie 12-miesięcznym.
W czerwcu nie odnotowaliśmy żadnych zmian w rankingu długoterminowym, a w krótkoterminowym miały miejsce jedynie kosmetyczne zmiany. OFE DOM, po jednomiesięcznej przerwie odzyskał notę 3a. OFE Skarbiec-Emerytura otrzymał notę 2a, czyli niższą niż w ubiegłym miesiącu. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku OFE Bankowego, którego nota spadła z 2a do 1a, tym samym fundusz ten charakteryzuje się najsłabszą relacją zysku do ryzyka w obu horyzontach. Od trzech miesięcy fundusz ten zajmuje ostatnie miejsce w naszym rankingu.
Spółka Analizy Online jest niezależną firmą analityczną zajmującą się monitoringiem rynku polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). W zakres analiz rynku funduszy wchodzą między innymi rankingi funduszy, ocena efektywności działań zarządzających oraz analiza ich wpływu na polski rynek finansowy.
Zakres działalności firmy obejmuje również monitoring zmian akcjonariatu polskich spółek publicznych oraz analizę rynku polskich papierów dłużnych.